През лятото специалисти от Института по фуражните култури в Плевен посетиха Одрин, където в рамките на европейската програма „Еразъм+“ се проведе обмяна на опит с турския Научно-изследователски център по растениевъдство в Тракийския университет, съобщиха от Селскостопанска академия.
От българска страна са участвали проф. д-р Вилиана Василева и гл. ас. д-р Ина Стойчева-Мавровска, като ментор на обучението е бил проф. д-р Ялчън Кая – директор на центъра , основател на турската „Асоциация на растениевъдите“и ръководител на „Международната асоциация по слънчоглед“.
Дискутирани са различни посочи от научната работа на българските и турски специалисти, работата по международни проекти и програми, както и наличната научна база в института в Плевен. От своя страна проф. Кая е представил структурата и дейността на Тракийския университет, както и вътрешната организация и начина на работа.
Проведена е и среща с колектива на Научно-изследователския център, чиято изследователска работа е в две направления – отдел „Генетика и биотехнология“ и отдел „Биоинженерство“. Обсъдени са били възможности за съвместно провеждане на опити и обменени идеи, свързани с технологията на отглеждане, анализи за определяне качеството на фуражни култури, както и на продукцията получена от тях.
Учените от България са разгледали и модерно оборудвания лабораторен блок по „Генетика и биоинженерство“ към Центъра, където са били представени анализи на фуражните култури по конвенционални метод и методики. Върху 3 500 декара обработваема площ те са разгледали опитното поле на Научния център, където се отглеждат различни хибридни сортове пшеница, ечемик, ръж, тикви.
Гостите са запознати с методологичната част на анализите, определящи хранителната стойност и смилаемостта на сортове фуражни култури, чрез лабораторни и in vitro методи и с лабораторните методи за идентификация на сортове и установяване на генетичната чистота на семената.
Обсъдени са и приоритетите в научните програми, свързани със селекция и генетика на културите и възможностите за провеждане на съвместна научно-изследователска работа в областта на фуражното производство, с включени нови сортове растения и методи за окачествяване на фуражната маса.