Има отказани заявления за обезщетения за африканската чума по свинете и се извършват проверки за достоверността им, заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в отговор на питане на народния представител от БСП Светла Бъчварова-Пиралкова за изплащането на компенсациите на личните стопанства, умъртвили доброволно отглежданите от тях прасета. „Тези лични стопанства нямаха регистрация в системата на агенцията по храните. Причините за това са много, включително и това, че те не отговаряха на изискванията за лично стопанство, а именно към момента по наредба 44 – отглеждане само на свине за угояване до 5 броя. По тази причина, разбира се и по други, те не бяха регистрирани в инвентаризацията и преброяването за нуждите на ограничаване на епизоотичния риск”, обясни Танева.
Тя посочи, че са били проверени всички постъпили сигнали за неправомерно включени стопани в списъците за обезщетенията, а където е имало съмнения, плащането е било спирано. „Правим проверки и в момента и на принципа на анализа на риска и в други области, за да установим дали всичко, кеото е подадено, подписано и потвърдено от кметовете и ветеринарния доктор, отговаря на подадените данни", добави министърът. "Броят на стопанствата, които бяха подадени по списък в МЗХГ, беше 34 821, подадените заявления в областни дирекции по безопасност на храните са 29 500, финансовото подпомагане е в размер в момента на 8 млн. 850 хил. лв., изплатени в 1691 населени места в 179 общини”, уточни тя.
Танева припомни, че взетите мерки за пресичане на разпространението на АЧС са били мащабни, и благодари на на областните епизоотични щабове за свършената работа, както и на всички, изпълнили препоръките на Българската агенция за безопасност на храните по отношение на личните стопанства, които имаха за цел да ограничат щетите от заболяването. „Без тяхното разбиране и изпълнението на тези мерки щетите щяха да бъдат по-големи. Това е мнението на специалистите в тази област и на научните сътрудници”, изтъкна тя.