Само през първите 8 месеца на годината светът е загубил 130 млн. домашни прасета, или над 17% от цялото поголовие, заради разпространението на африканската чума по свинете, изчислиха от Асоциацията на свиневъдите в Украйна, цитирани от електронното издание Latifundist. Очаква се след производителите, преработващите предприятия и доставчиците ефектът от болестта да бъде усетен скоро и от потребителите, изтъкват експертите на организацията
АЧС върлува вече цяло десетилетие, но разпространението й се ускори силно след август 2018 г., когато бяха регистрирани първите огнища в Китай, като тенденцията се запазва и през тази година. Засега заболяването е пощадило само американския континент и Австралия, като от 2016 г. досега е регистрирано в 54 държави по целия свят, сочат данни на Световната здравна организация. Първите случаи бяха открити в Африка, но най-големи загуби АЧС нанесе в Азия – от министерството на селското стопанство на Китай обявиха за свиване на поголовието от свине с 32,2% през юли на годишна база, а във Виетнам, където болестта бе открита през февруари тази година, вече са унищожени над 4,5 млн. прасета, за да бъде предотвратено разпространението й.
От украинската свиневъдна асоциация пресмятат, че от унищожените 130 млн. свине заради АЧС можеха да бъдат получени 19 млн. тона месо. Такова количество е в състояние да покрие средното годишно потребление от този вид месо на 1 млрд. души на планетата.
България е силно засегната от разпространението на АЧС, а загубите при поголовието от домашни свине надхвърлят средните за света - наскоро министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева обяви, че 20% от отглежданите прасета у нас са унищожени като част от мерките за борба с боласття.