Отделът на Федералната служба за ветеринарно-фитосанитарно наблюдение в Рязанска и Тамбовска област предупреждава за опасен вредител съобщават от agroxxi позовавайки се на съобщение на Служба на Роселкохознадзор в районите на Рязан и Тамбов.
Картофени листни въшки (лат. Aulacorthum solani) се срещат навсякъде, по света където се отглеждат картофи. Вредителите живеят в големи колонии и затова причиняват вреда на много култури, като картофи, домати и други (соя, тиква, краставици, пъпеш, цветни декоративни растения), при смучене на сокове от листата и стъблата въшките разпространявата повече от 50 вида растителни вируси.
Септември започва с ниски цени на зеленчуците!
Безкрила женска има овално тяло, насочено в задната част, дълго около 2,7 мм. Цветът на безкрилите индивиди на Голямата картофена въшка е главно зелен, в някои случаи розов. От задната страна на корема, листната въшка има надлъжна тъмнозелена ивица. Крилата женска е голяма - около 3,4 мм. Той също е зелен, но без ивица на корема. Главата и гръдният участък са тъмни. Жизнената активност на пеперудите се проявява в широк температурен диапазон от 8 до 35 С
Листните въшки са главна заплаха при отглеждането на семена картофи, тъй като те пренасят вируси, напр. A, Y, S и M, от едно растение на друго по изключително ефикасен начин. Тъй като качеството на картофените семена зависи много от нивото на заразяване с вируси, е разбираемо да се отдели достатъчно внимание на поведението на листните въшки. Освен щетите от пренасянето на вируси, листните въшки могат и директно да увредят растенията, под формата на болест, наречена 'Лъжливо връхно навиване', дължаща се на поражения от храненето им.
Листните въшки се откриват главно върху долната част на листата. Слюнката, която смучещите въшки отделят върху листата причинява деформиране, навиване, до цялостно свиване на листата. Освен това листните въшки секретират екскрети, които покриват листата като блестяща маса и ги правят лепкави. В екскретите могат да се развият черни гъби, които придават на посевите мръсен, сив вид. Ако върховете на растенията съдържат много листни въшки, те също се деформират.
Листните въшки, забавя растежа на растенията и причинява извиване на листата, което води до намаляване на добива на грудки до 15-35%.
Особеността на този вредител е, че той може да се развива и дава две или три поколения в складовете за съхранение на картофи. От няколко заразени картофа може да се унищожи цялата продукция в склада.
Дирекция "Росселхознадзор" препоръчва следните фитосанитарни мерки:
- засадете картофи със здрав семенен материал;
- спазвайте сеитбооборота;
- унищожет саморасляците в стари ниви, където е открит въшката;
- косете картофените растения преди събиране на картофи и ги унищожавате, като ги изгаряте или закопавате в яма
- ежедневно по време на процеса на прибиране на реколтата прибирайте картофите в склада
- осигурете отделно съхранение на картофи, събрани от полета, обитавани от картофени въшки