Начало » Важно за фермера » Животновъдство
14.09.2019 г.

Публикуваха ново изследване за крави от породата Абердин Ангус отглеждани в България

Публикуваха ново изследване за крави от породата Абердин Ангус отглеждани в България

У нас породата Абердин придоби по-широка популярност през последните десетина години. След началния етап на регистриране на чистопородните стада и завеждането на родословна книга в страната през 2017 г., общият брой на животните под селекционен контрол е 2 199, разпределени в 63 стада (EASP, 2018). Контролираната популация включва животни, внесени от различни страни, вероятно с различни потенциални възможности за продуктивност.

За разработване на национални стандарти, както и за определяне на насоките на селекция при типизиране на популацията, е необходимо да бъдат установени фенотипните стойности и генетичните параметри на основните биологични признаци, сред които е и екстериорът. На тема екстериорът е и изследването на Светослав Карамфилов и Васил Николов от Аграрен Университет – Пловдив.

Те са проучили екстериора на 130 крави от породата Абердин Ангус, отглеждани в Северна България под селекционния контрол на Националната асоциация за месодайно говедовъдство в България. Направени са екстериорни измервания на крави, родени в България, Германия и Унгария.

При кравите от 3 до 7-годишна възраст височината при холката е средно 129,86 ± 0,74 cm, косата дължина на тялото – 163,18 ± 1,27 cm, обхватът на гърдите – 192,20 ± 1,33 cm, обхватът на свирката – 19,73 ± 0,16 cm. При юниците на 2-годишна възраст посочените екстериорни показатели са съответно 95,3%, 93,6%, 94,3 и 96,3% от тези при кравите на 5-годишна възраст.

Произходът на кравите влияе достоверно върху височините при корена на опашката и седалищните възвишения (P < 0,01), и върху широчината на крупата при седалищните възвишения (P < 0,05), а възрастовата група – върху последната (P < 0,05) и върху дължината на гърдите (P < 0,05). При кравите, родени в България, в сравнение с родените в Германия и Унгария – височината при холката е по-голяма, съответно с 5,25 cm и 1,79 cm, а косата дължина, съответно с 2,73 cm и с 3,71 cm. Дълбочината на гърдите е практически еднаква при животните от трите произхода, но обхватът им при кравите, родени в България, е с 6 cm по-голям от този на родените в Германия.

Публикуваха ново изследване за крави от породата Абердин Ангус отглеждани в България
16106
 

Последни материали
Виж
Спрямо споразумението за свободна търговия от 2016 г. обаче квотите растат
ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Окрупняването в сектора продължава през последните 10 години
Поголовието от свине и говеда в Германия спада заедно с броя на фермите
Ниските цени правят производството му нерентабилно
Сушата унищожи и тазгодишната реколта български боб, вносът е 90 на сто
Доклад на Синор.БГ
Законопроектът за агрохранителната верига е като Ферари без двигател. Няма да запали!
Изгорели са 7 от общо 122 декара с пшеница в блока
Разследват пожар в житен блок край монтанско село за умишлен палеж
Свързани материали
Виж
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Сътрудничество
Хижи в Рила ще бъдат обновени по швейцарско-българска програма
План
От „Български пипер“ планират да произведат 72 хиляди тона зеленчуци и плодове през 2024 г.
Здрава и честита да е високосната 2024 г.!
Срещи с бранша
Ще има общински магазини само с български стоки
Новина от Тетевенско
Все по-рядко залавят незаконен добив на дървесина
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини