Начало » Хоби земеделие » Цветарство
13.09.2019 г.

Три години са ви нужни да отгледате дървовидни рози

Практика
Три години са ви нужни да отгледате дървовидни рози

sinor

Колко пъти сте се любували на красивите розови храсти с високото стъбло, върху които се формира короната на розовото дръвче. В литературата тези рози са известни като щамбови рози. Производственият процес при тях продължава три години, като върху корена на дива шипка се облагородява с междинник - също дивачка, но има свойството за няколко години да стане прав и надебелява до толкова, че да поддържа короната.

Върху междинника през следващата година на височина по желание от 1 метър до 1.50 м. се прави същинската присадка на калем от благородна роза.

Обикновено сортовете, използвани за това облагородяване, са от рода на полиантово-хибридни рози, кoито са нискорастящи, студоустойчиви, многоцветни и дребноцветни, отличаващи се с обилен и продължителен цъфтеж. Тези рози дават възможност за формиране на компактна корона чрез подрязване и постигане на дълъг и траен цъфтеж на розовото дръвче. Щамбовите рози, когато са млади и стъблата им са все още гъвкави, е задължително да бъдат привързани на 2-3 места към стабилно колче. Това е необходимо за да се предпазят присадките от изкършване.

Отстранявайте издънките

През целия вегетационен период при поява на коренови издънки от шипковата подложка, почвата се разравя до основата на издънката и тя се отчесва. Не е желателно  рязането на издънките до почвената повърхност, защото ги стимулира към разклоняване и по-силно развитие. По дължината на междинника са разположени пъпки, от който е възможно да започнат вегетация леторасти на дивачката. Тези клончета трябва своевременно да се отчесват. През следващите години тези пъпки закърняват и появата на диви леторасти е почти невъзможна.

Подрежете напролет

Подрязването на коронката на благородната роза става основно напролет. Като се премахват стари, болни или измръзнали клонки. Измръзване се получава главно при неузрелите, късно цъфтяли клонки/. Същевременно се цели формирането на сферична  корона. През лятото след прецъфтяването на букетчето, цветоносната клонка се реже до първия добре развит зелен лист. По този начин се оставя да се развие пъпката, която се намира в пазвата на листа. Тя осигурява развитието на ново клонче с букет едър цвят.

Защитете от студовете

Зазимяването на щамбовите рози е важен момент от грижите за тях. У нас се наблюдават големи различия в зимните температури в отделните райони. От тук и необходимостта от прилагане на различни мероприятия. В по-топлите райони е достатъчно коронката на розата да се покрие добре с полиетиленово плaтно и да се привърже здраво. На по-студените места преди да се сложи полиетиленово платно е желателно коронката да се увие със слама или друг изолиращ студа материал. И в двата случая зазимяването става само на коронката /благородната роза/. Тъй като междинника и корените са дивачка и са много студоустойчиви.

Три години са ви нужни да отгледате дървовидни рози
43453
 

Последни материали
Виж
Ще отпадне ли забраната за манкозеб?
Обилните пролетни дъждове и мекото време вдигат добивите от есенниците
Ръстът в реколтата от зърно в Испания вещае свиване на вноса
Особено силно пострадаха черешите, кайсиите и гроздето
Пролетните студове свиха реколтата от плодове в Турция с близо четвърт
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Заради обилните валежи събитието бе отложено с около месец
Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК
Полезни съвети
Как да се погрижим за ягодите след прибирането на реколтата
Свързани материали
Виж
Изложението за парфюмерия и козметика SIMPPAR
Българската аромаиндустрия с ценни партньорства на изложение в Париж
Априлските мразове са намалили с 10 до 30% реколтата
Беритбата на маслодайна роза ще започне след 15 май на цена 4 лв./кг
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Трета национална среща на производителите на етерични масла
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини