Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент одобри вчера предложението в бюджета на Европейския съюз за 2020 г. да бъдат заложени още 70 милиона евро за борба с африканската чума по свинете (АЧС), съобщиха от пресцентъра на законодателния орган на общността. Предложените поправки в проектобюджета на ЕС бяха внесени през юли от представителите на България и Румъния в ресорната комисия в парламента Иво Христов и Кармен Аврам.
Членовете на комисията предлагат увеличаване с 50 милиона евро на перото "Фонд за спешни мерки за здравословното състояние на животните и растенията" и с 20 милиона евро на перото "Осигуряване на по-висок здравен статус на животните и висока степен на защита на животните в ЕС". Идеята на внесените изменения е фондът за спешни мерки да разполага с по-голям финансов ресурс, който да бъде предоставян на държавите членки, а оттам – на фермерите за справяне с последиците от АЧС. Второто предложение има за цел да бъдат предвидени допълнителни 20 милиона евро за проучване и разработка на ваксина срещу АЧС, каквато към момента не съществува. При гласуването в ресорната комисията последното предложение не бе подкрепено от представителите на Европейската народна партия (ЕНП).
Комисията по земеделие се обедини и около позицията, че е налице сериозно въздействие на разпространението на АЧС в няколко държави-членки и броят на регистрираните огнища от началото на 2019 г. е голям. Нейните членове изразяват загрижеността си за засегнатите големи свиневъдни стопанства, в които са били умъртвени десетки хиляди животни, и изразяват съжаление, че не са отпуснати средства за предотвратяване и борба с АЧС, като припомнят, че за тази цел в бюджета на ЕС за 2019 г. са били предвидени 28 милиона евро. Те са категорични, че в бюджета на общността за 2020 г. следва да бъде включена най-малкото подобна сума.
От ресорната комисия отбелязват също, че държави извън ЕС са инвестирали в научни изследвания за разработване на ваксина срещу АЧС. Нейните членове смятат, че общността следва да инвестира в научни изследвания и разработване на ваксина, което ще спомогне за спиране на разпространението на болестта във възможно най-кратък срок.
Членовете на ресорната комисия одобриха и запазването на бюджета за училищните схеми, с коите се осигуряват плодове, зеленчуци и мляко в за училищата и детските градини. Освен това те отхвърлиха предложеното от ЕК намаление с 14,6 млн. евро на бюджетните кредити за организациите на производителите в сектора на плодовете и зеленчуците. „По този начин защитихме важната роля на сдружаването в сектора на плодовете и зеленчуците за засилване на търговската им позиция при реализация на продукцията“, коментира българският евродепутат Асим Адемов.
От пресцентъра на ЕП припомнят, че приетите от земеделската комисия предложения предстои да бъдат ласувани в бюджетната комисия на законодателния орган. Ако бъдат одобрени, ще бъдат включени в преговорите с Европейската комисия за бюджета на общността за 2020 г.