Десетина дни след началото на гроздобера изпълнителният директор на агенцията по лозата и виното Красимир Коев прогнозира отлично качество на гроздето в Южна България и недотам добра реколта за производството на север от Стара планина. „Контрастът е очевиден и ако в южните части на страната можем да поставим „шест“ за захарност и качество на виненото грозде, то в Северна България оценката е 4,85“, посочи Коев в интервю за БНР.
Прибраните количества и тази като миналата година ще бъдат около 150-153 милиона килограма и ще се преработват в регистрираните 279 малки и големи изби.
Въпреки влажната пролет преобладаващата част от лозарите са се преборили с болестите по насажденията, но щетите в Северна България бяха по-сериозни, затова и там качеството на реколтата е по-ниско. В засегнатите от градушки и ураганни бури региони стопаните ще получат обезщетения, които все още се оценяват от комисиите в министерството на земеделието.
Последните поражения бяха нанесени край Сандански, където ураганен вятър отнесе не само реколтата, но и разруши част от лозовите конструкции, посочи Коев.
Директорът на агенцията увери, че износът на грозде за Румъния се контролира от държавата, така че българската суровина да не се изнася без съответните документи. Поради ниските изкупни цени последните години лозари от Брестовица се насочиха към румънски търговци при продажбите. „Работим по въпроса, така че родното грозде да се преработва в страната, за да не се налага да внасяме суровина от съседни държави“, обясни Коев.
Според него износът на българско вино ще продължи да расте, като все още има голям потенциал за увеличаване на количествата за САЩ, Китай, Русия, Япония и др.
В момента годишно страната ни изнася около 5,5 млн. л вино за китайския пазар, около 1,5 млн. л за САЩ и 3,5 млн. л за Япония. Някои от бутиковите ни напитки се ценят високо и това води до повишаване на ценовия сегмент, в който българските вина се продават в трети страни.