Югозападното държавно предприятие, подобно на други структури от системата на горите, е подготвило брошура за ловците със съвети как да не допуснат разпространението на опасната болест африканска чума по свинете АЧС на територията на предприятието. Като тежка вирусна инфекция тя поразява домашните и дивите свине и е смъртоносна за тях.
Първият случай на заболяването в България е регистриран в края на август 2018 г. От началото на 2019 г. до края на м. юли са потвърдени 28 огнища на Африканска чума при домашни свине в 9 области на Северна България. Пет индустриални ферми с общо над 120 000 свине в областите Русе, Велико Търново и Силистра са засегнати от заразата, 21 са огнищата в нерегистрирани задни дворове. Потвърдени са 21 случая на АЧС при диви свине. Унищожени са десетки хиляди животни. Болестта вече нанася значителни икономически загуби на свиневъдството в България, както и на ловното стопанство.
Срещу африканската чума нява ваксина, нито възможност за ефективно лечение, но тя е напълно безопасна за човека. Именно затова и хората могат да пренесат вируса чрез месо и друга продукция, поради което съприкосновението с живите животни трябва да става внимателно.
Ролята на ловците в борбата с опасната инфекция е много важна за рязкото намаляване броя на дивите свине при прилагане на строги мерки за биосигурност, се посочва още в брошурата. Именно затова и те трябва да знаят как да действат в заразена среда.
Как се разпространява АЧС?
Вирусът на АЧС се разпространява пряко при контакт между болни и здрави свине /питомни и диви/ или косвено – чрез кръв, тъкани или секрети от болни животни. Ловни трофеи и хранителни продукти – напр. шунка и колбаси, преминали недостатъчна топлинна обработка, могат да бъдат заразни в продължение на няколко месеца. Използването на концентриран фураж за подхранване на дивеча с произход от райони, в които има огнища на АЧС, също е възможен вектор за разпространение. Такива фуражи могат да се използват не по-малко от 2 месеца след добиването им. Вирусът издържа в широк диапазон на температури и киселинност, не е чувствителен на студ, краткосрочно загряване, осоляване и опушване.
Хранителните навици и стадният начин на живот са основна причина за бързо разпространение на вируса сред дивите свине. Под 5% от заразените животни оцеляват, но те и поколението им остават вирусоносители, поради което ново избухване на заразата е неизбежно. Намаляването на запаса под 0,3 броя на 100 ха ограничава контактите между различните групи и индивиди, което от своя страна снижава възможностите за заразяване.
Особена рискова група
Ловците, които отглеждат домашни прасета в задни дворове и ловците, работещи в свинеферми, могат много лесно да пренесат заболяването от дивите към питомните свине и обратно. Препоръчваме на хората от тази група да не отглеждат свине.
Какво могат да направят участниците в лова?
Участниците в лова носят отговорност за недопускане разпространението на вируса. Поради това е важно да се спазват следните правила:
- Почистване и дезинфекция
Избягвайте замърсяването на ловно оборудване, ловни кучета, облекло, обувки, уреди и превозни средства с кръв от свине. При работа с отстреляни или умрели животни носете ръкавици за еднократна употреба.
Унищожавайте останалите след обработката на дивите свине странични продукти – вътрешности и др. в изградените за целта дезинфекционни ями.
Всички предмети, които са били в контакт с диви свине, кръв, изпражнения, телесни течности или тъканни остатъци (напр. ловни ножове и други инструменти, ловни ботуши, превозни средства и т.н.) трябва незабавно да бъдат старателно почистени и дезинфекцирани още в ловния район.
Особено внимание трябва да се обърне на остатъци от кръв и тъкани. В тях вирусът на АЧС може да остане жив за дълго време, дори и най-малките капчици са достатъчни за инфекция. Моля, използвайте изпитани дезинфектанти, информация за които можете да получите от местния ветеринарен лекар.
Замърсеното с кръв или други полепнали вещества облекло трябва да се транспортира в затворени найлонови чували и да се изпира при температура най-малко 60°С. Силно замърсени предмети, като напр. напоени с кръв парцали, ръкавици за еднократна употреба и др., трябва да се изгарят на място при спазване на мерките за пожарна безопасност.
За да бъде унищожен вирусът на АЧС с топлинно третиране, са необходими най-малко 56°С за 70 минути, съответно 60°С за 20 минути.
Измиването с вода и сапунен разтвор действително може да отстрани голяма част от евентуално полепналите материали, но при вируса на АЧС това няма дезинфекциращ ефект.
2. Ловни кучета
Отстранявайте ловните кучета от отстреляните животни – това ще предотврати разнасянето на кръв и тъканни остатъци в района.
Допълнителни информационни материали, както и въпроси и отговори относно АЧС можете да откриете на интернет страницата на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ - http://www.babh.government.bg/