На територията на област Добрич бе обявено бедствено положение заради усложнената епизоотична обстановка в Североизточна България и по-конкретно заради откритите огнища на болестта "африканска чума по свинете" в индустриални животновъдни обекти в съседни области и огромният брой случаи на заболяването, регистрирани в Румъния, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. Вчера областният управител Красимир Кирилов свика и проведе заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия. В заседанието участваха д-р Борислав Каменов, директор на ОДБХ Добрич, и д-р Румен Караманов, управител на голям свинекомплекс в с. Козлодуйци. Единодушно бе решено въвуждането на бедствено положение за срок от 7 дни на територията на област Добрич, за което Кирилов издаде заповед № ОКД-14-02-1.
В заповедта за обявяване на бедственото положение са разписани и мерки, които се налагат с цел неразпространение на АЧС на територията на област Добрич. В срок до 5 август на всички, отглеждащи прасета в стопанства тип „заден двор“, се предоставя гратисен период, в който могат да умъртвят животните и да приберат месото за лична консумация. По време на гратисния период обаче служителите на реда ще налагат санкции за нерегламентиран превоз на животни по пътната мрежа на територията на цялата област. След изтичане на гратисния период се преминава към санкциониране на нарушителите – стопанин, отглеждащ нерегламентирано прасе, ще бъде глобен по Закона за ветеринарномедицинската дейност в размер от 150 до 1000 лв. Животно, открито в заден двор, ще бъде умъртвено от служители на Областнатадирекция по безопасност на храните и загробено без право за консумация.
В свинекомплекса в Козлодуйци се отглеждат над 80 хил. прасета. Наскоро управата обяви, че ще плаща по 250 лв. за заклано прасе в стопанствата тип „заден двор”, но според последните сведения в медиите са били получени толкова много заявки, че се стига до затруднения с изплащането на средствата. Сумата обаче може да се окаже нищожна в сравнение с евентуалните загуби на свинекомплекса, ако се наложи животните да бъдат умъртвени, твърди неговият собственик.
Също в срок до 5 август кметовете и кметските наместници на населени места трябва да посочат площадки в рамките на землищата на населените места, на които ще могат да бъдат загробвани животни. За същия период се забранява свободното събиране на трюфели, билки и горски плодове. За неспазването на разпорежданията ще следят служителите на държавните и ловни горски стопанства, като глобите достигат до 500 лв.
Комисии от експерти със съдействието на служители на Областната дирекция на МВР започват проверки по населените места за спазване на разпоредените мерки.
Кирилов отправи и призив към жителите на област Добрич за отговорно отношение и своевременна реакция във връзка с усложнената епизоотична обстановка и предприемане на действия с цел недопускане на разпространение на АЧС и опазването на част от икономиката на региона.