Климатичните промени напоследък се отразиха зле на ценителите на изисканите спиртин напитки, като от няколко години съдържанието на пестициди във вината нарасна, обяви американската телевизия CBS. Изследванията за процеса на попадане на пестицидите във виното са малко, но анализ от 2013 г. сочи, че в повечето френски вина се съдържа поне по един пестицид, макар и в безопасна за човешкото здраве доза.
Особено големи количества от вредните химически вещества се съдържат в популярни сортове като ризлинг, совиньон блан и пино ноар – те трудно понасят ниските температури и са беззащитни пред вредителите, затова за отглеждането им са необходими много пестициди. В досега умерените климатични зони вече често вали сняг и се настанява студът. Когато през зимата на 2014 г. в Европа термометрите отчетоха -28 градуса по Целзий, много лозя не издържаха и реколтата бе слаба.
От климатичните промени страдат не само европейските лозя, но и тези в на американския континент. В някои райони на долината Напа в Калифорния, прочута с вината си, заради жегите отглеждането на лозя стана невъзможно.
Все пак има и облагодетелствани от горещото време – Швеция и Норвегия вече развиват винарство от нулата, защото досега там лозите просто не вирееха.