Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира вчера още 6 огнища на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) при прасета в лични стопанства тип „заден двор” в селата Брест, Милковица, Долни Вит, Драгаш войвода, Санадиново и Бацова махала в област Плевен, съобщиха от пресцентъра на ведомството. В рамките на надзора, извършван от БАБХ във връзка с установяването на огнища на заболяването в селата Жернов и Новачене в област пЛевен, бяха взети проби и от посочените по-горе населени места, които при изследването потвърдиха наличие на АЧС.
От агенцията уверяват, че предприемат необходимите мерки за контрол и ликвидиране на заболяването съгласно правилата на европейското и националното законодателство и Плана за спешни действия при контрол на АЧС. Принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждането на всички домашни свине ще започне днес при спазване на изискванията на Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните при клане или умъртвяване. Създадени са зони на ограничения – 3-километрова предпазна и 10-киллометрова наблюдавана зона. Наблюдаваната зона включва област Плевен, общините Гулянци, Белене, Плевен, Никопол, Долна Митрополия, Левски и Пордим. В двете зони са наложени мерки за контрол и ликвидиране на АЧС. От БАБХ за пореден път предупреждават, че се забранява влизането и излизането на хора и автомобили без разрешение на агенцията в района на обектите по време на изпълнение на мерките, разпредени със заповед от 9 юли на изпълнителния директор на агенцията, с изключение на служители на МВР, медицински лица, в това число и Спешна медицинска помощ, представители на централната и местната власт и областната администрация и лица с адресна регистрация в съответното населено място.
Заради застрашително бързото развитие на ситуацията със заболяването в област Плевен БАБХ проверява сигнали за укрити контактни домашни свине. Получени са и сигнали за нерегламентирано транспортиране на живи свине от засегнатите селища към населени места извън зоните с ограничения. От агенцията напомнят, че транспортирането на животни може да се извършва само ако те са идентифицирани, произхождат от животновъден обект под ветеринарен надзор и са придружени с ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване. Също така животните следва да се превозват със специализирани транспортни средства, които са одобрени от БАБХ за подобни дейности.
В тази връзка от БАБХ призовават населението на страната да не се поддава на изкушението да закупува животни с неясен произход. Подобни практики са изключително опасни и крият сериозен риск от бързо разпространение на заразни болести по животните, особено в епизоотична ситуация.