Начало » Важно за фермера » Животновъдство
08.07.2019 г.

Ветеринарите тръгват по домовете да разясняват за рисковете от африканска чума

Отказват стопаните от мръвката за Коледа
Ветеринарите тръгват по домовете да разясняват за рисковете от африканска чума

Експерти от Българска агенция по безопасност на храните започват информационна кампания във всеки дом, където се отглеждат прасета от типа „заден двор“, за да разясняват опасността от разпространението на болестта „Африканска чума по свинете“ АЧС. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева след среща с областните управители от Северна България, директорите на Държавните горски предприятия, Българската агенция по безопасност на храните и Министерство на вътрешните работи.

Мерките се предприемат след новите огнища от грип, засегнали стопанства в Северна България, където вече са унищожени 46 прасета. Стопаните обаче няма да получат обезщетение, защото животните не са регистрирани в агенцията по храните.

Целта на информационната кампания е хората да въведат предпазни мерки срещу африканската чума, които да се въведат от всеки жител на територията на областите Габрово, Ловеч, Шумен, Варна, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Русе, Велико Търново, Търговище и Разград.

До края на деня ще бъдат актуализирани и допълнени информационните материали, които ще получат всички, които отглеждат домашни свине.

От тази седмица започват да заседават и областните епизоотични комисии в 14-те рискови области.

Като припомни, че в България има добро развито индустриално свиневъдство Десислава Танева беше категорична, че не бива да се допуска болестта да се разпространи.

Към момента има установени две огнища на заболяване в селата Жернов и Новачене. Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Дамян Илиев припомни, че животните може да нямат клинични признаци на заболявания, но в същото време да носят вируси. "Качеството на месото от болните животни не е добро.  Местата, които са обитавали заразените животни в т.нар. „задни дворове“, там вирусът може да се запази около три или четири месеца и да се разпространи“, допълни още той.

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Мирослав Маринов заяви, че се засилват мерките за намаляване на популацията на дива свиня, като първичен разпространител на болестта. Той допълни, че усилията на МЗХГ и ИАГ ще бъдат насочени основно около огнищата в десеткилометровата гранична зона с река Дунав, както и около свинекомплексите. „Мерките ще бъдат насочени към засилване отстрела на дива свиня чрез постоянен индивидуален лов,  както и провеждане на активен обход на заразените зони. „В момента се обмисля финансово стимулиране на индивидуален отстрел на дива свиня. Той предвижда да се заплаща 50 лв. на отстреляно животно само в рисковите райони“, поясни инж. Маринов.

Ветеринарите тръгват по домовете да разясняват за рисковете от африканска чума
7956
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Алтернативи
Засушаването може да изведе киваното като заместител на краставиците
Втори случай в същото стопанство преди 2 години
Огнище на африканска чума в голяма свинеферма в Румъния
Домашна свиня
Открито е огнище на африканска чума в Ловешко
Семинар с международно участие
Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете
БАБХ
Кампанията за борба с чумата по свинете продължава
БАБХ
Първите за 2023 г. огнища на африканска чума по свинете са сред дивеча
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини