За розопроизводителите „фабриката под небето“ тази година едва ли ще излезе на печалба, след като заради студената пролет и поройните дъждове голяма част от насажденията не цъфнаха, а там, където все пак имаше реколта, качеството е доста под очакваното. Това съобщиха пред Синор.БГ производители и преработватели на рози, обобщавайки резултатите от края на кампанията.
„Ако миналата година поройните дъждове унищожиха лавандулата, тази пролет подобно е състоянието с маслодайната роза“, посочи биопроизводителят от Панагюрище Веселина Ралчева, която е в бранша повече от 25 години. „Климатът в Средногорието е по-суров, затова и тази година маслодайната роза цъфна късно, а на места изобщо не се отвори. По предварителни разчети добивите В Панагюрско и Стрелченско са паднали до една трета от миналогодишните, което се дължи на стреса от дъждовното време“, посочи още Ралчева.
При биопроизводството ситуацията е особено тежка, тъй като борбата с многобройните болести е трудна, а разходите – огромни. „Неслучайно за последните две години в България се наблюдава негативна тенденция за намаляване на площите с биорози – и то с по 20 процента всяка година“, добави производителката.
По данни на статистиката през 2018 г. са обрани близо 14 хил. т розов цвят, от който са произведени 1 800 кг розово масло. Това си беше свръхпроизводство, в резултат на което розоварните не успяха да реализират продукцията и затова ноата кампания навлезе с излишъци от реколта 2018 г.
Тази година обаче качеството на суровината е доста под очакваното и за да се получи нужният рандеман, преработвателите ще трябва да използват повече цвят от необходимото.
При нормална реколта един килограм розово масло се извлича от 3 300 кг цвят, но тази година някои розоварни са достигнали до 4 хил. кг цвят за килограм масло, посочиха експерти в бранша.
Спадът при биомаслото ще бъде още по-голям. През миналата година в страната са произведени едва 285 кг - една трета от това ще бъде направо срив. Така отрасълът с най-висока добавена стойност в земеделието върви към изчезване, не без липсата на политики в негова защита.
По данни на министерството на земеделието реколтата от маслодайна роза тази година надхвърля 11 хил. т розов цвят, но данните не са окончателни. Розоварните тепърва ще получат и сертификатите за качеството на маслото, затова и всякакви прогнози за цени биха били спекулативни.
Фермерите се надяват да покрият загубите от розопроизводството с лавандулата, чиято жътва ще започне след около седмица. Да се надяваме, че нестабилното време ще се стабилизира за успешна жътва при всички земеделски култури.