Вече над 2 седмици в северната и централната част на Украйна, където се произвеждат значителна част от картофите, цвеклото, зелето и морковите в страната, не е валяло, а температурата на въздуха чупи рекорди, включително и през нощтта, и това води до проблеми в развитието на растенията, съобщават експерти на електронното издание EastFruit. Най-засегнати са Киевска, Житомирска, Черниговска, Сумска, Черкаска и Полтавска област. Прогнозите на синоптиците също не са утешителни – през следващите седмици там не се очакват валежи. Това може да влоши състоянието на зеленчуците дотолкова, че част от реколтата да бъде унищожена.
Голяма част от зеленчуците в тези райони се отглеждат без напояване и на практика фермерите няма какво да направят, освен да чакат небето да се смили над тях. Ако метеорологичните условия се задържат в това състояние повече от 3 седмици, загубите за реколтата са неизбежни. С големи надежди се очаква понижаването на средната температура на въздуха след седмица.
От изданието припомнят, че през настоящия селскостопански сезон Украйна рязко увеличи вноса на картофи – цели 3,5 пъти до 19,1 хил. тона – заради слабата реколта вследствие на сушата през миналата година. Износът на картофи пък намаля с 13% до 3,6 хил. тона, което превърна страната в нетен вносител. Но украинските фермери, които успяха да приберат прилична реколта от картофи през миналата година, за пръв път от 3 години получиха добра печалба заради високите цени, след като търсенето надхвърли предлагането.
Оценки на анализатори на EastFruit сочат, че засадените площи със зеленчуци в Украйна през настоящия сезон отчитат рязък ръст и при близки до нормалните метеорологични условия се очакваше свръхпроизводство. От самото начало на сезона обаче времето е много далеч от идеалното. Първоначално фермерите в северните и централните части на Украйна успяха прекалено късно да засадят зеленчуците заради прекомерните валежи и студеното време в края на април и началото на май, а сега условията се промениха изцяло – пълна липса на валежи и температура на въздуха значително над обичайната.