Очакваните рекорди в производството на хлебна пшеница в световен мащаб тази година ще увеличат запасите, което ще доведе до спад в изкупните цени, така че е твърде вероятно те да се върнат на равнищата от 2017/18 година. Силното световно търсене обаче ще попречи да се стигне до ценови срив, затова и фермерите трябва да спокойни. Това е записано в бюлетина за май на експертите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) към Института по аграрна икономика, които анализират пазара на основните земеделски продукти.
„Прогнозите за реколта 2018-2019 г. показват, че тя ще бъде най-силната за последните години и в световен мащаб ще достигне 777 милиона тона хлебно зърно, при 730 млн. т през миналата година“, припомни Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика. Безспорно това ще окаже натиск върху пазара, което се засилва преди началото на жътвата.
За страната икономистите припомнят, че производството на пшеница през 2018 г. надхвърли 5,8 млн.т. Данните на министерството на земеделието обаче бяха за над 6,1 млн. т.
Според САРА прогнозите за тази година ще бъдат леко увеличени, така че реколтата ще се движи около 5,6 млн.т. Прогнозните добиви, изчислени по JRC-Mars, са за около 4,78 т/ха, което е реалистично, се посочва в анализа.
Текущата оценка за реколтата от ечемик за тази година според САРА е той да достигне 550 хил.т, което е над миналогодишните ниски резултати. Тогава бяха ожънати едва 437 хил.т, което беше отчетено като най-слабата година от влизането на страната в ЕС. Прогнозният добив от ечемик тази година според JRC-Mars ще бъде около 4,45 т/ха.