Начало » Пазари » Зърно
30.05.2019 г.

Пшеничената реколта това лято ще бъде около 5 милиона тона

Прогнози за 2019 г.
Пшеничената реколта това лято ще бъде около 5 милиона тона

Снимка: Иван Костов

Месец преди жътвата зърнопроизводителите са обнадеждени за състоянието на пшеничената реколта, която заради сухата есен и меката зима имаше опасност да бъде сериозно провалена. След пролетните дъждове, които не бяха повсеместни, но в началото на април все пак имаха икономическа значимост, нивите са в добро състояние и при подходящи условия по време на жътвата очаквам реколтата тази година да бъде около 5 милиона тона, или приблизително 20 на сто под ожънатото през миналата година, посочи за Синор.БГ Ангел Вукодинов, производител от град Съединение.

„Стажът ми като зърнопроизводител е над 20-годишен, но за първи път тази година пшеницата ми поникна на 2 януари, което се дължеше на изключително тежкото безводие в южните части от страната“, припомни зърнопроизводителят. Въпреки дъждовете проблемът със сушата обаче остава, особено в Добруджа и части от Южна България, посочи и Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. За пример той даде Североизточна България, където майските валежи са доста слаби. Късмет с по-напоителни дъждове извадиха единствено колегите от Северозападна, Централна и отчасти в Южна България, където картината е доста шарено, посочи още Костадинов.

„За стопаните картината с почвената влагозапасяемост е доста тревожна, тъй като около Съединение от първи септември 2018 г. досега са паднали едва между 250 и 280 литра на квадратен метър, посочи Вукодинов. Като припомни, че годишната норма е за поне 500 литра на квадратен метър, фермерът не очаква състоянието да се подобри, тъй като по традиция летните месеци са сухи и горещи. Именно затова и влажността при пшеницата е около 60 процента от необходимото.

При рапицата очакванията са тази година реколта да се получи едва от около 1,2 милиона декара площи (от общо засети 3 млн. дка през есента на 2018 г.), тъй като заради сушата повече от половината рапица беше компрометирана. „Състоянието на маслодайната култура е по-добро в Южна България, така че ще има известна компенсация за щетите от сушата“, посочи още Вукодинов.

При пролетните култури засега състоянието изглежда стабилно, като заради ниските цени на слънчогледа фермерите в Северна България почти изхвърлиха тази култура от нивите си, залагайки основно на царевицата. Така Южна България става основен производител на слънчоглед, което се дължи на интензивното производство. Последните данни на министерството на земеделието сочат, че засетите площи със слънчоглед тази пролет надхвърлят 7,2 млн. дка, при 6,9 млн. дка през миналата година. При царевицата тази година са засети над 4,4 млн. дка, при 4 млн. през пролетта на 2018 г.

Пшеничената реколта това лято ще бъде около 5 милиона тона
11613
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
„Катастрофална година“ във фермите на Великобритания
Данни за прибирането на слънчогледа в област Добрич
Добивът от маслодайния слънчоглед е най-висок в община Тервел
Жътва
Украинските фермери в районите на фронтовата линия ще получат ръкави и мобилни съоръжения за съхранение на зърно
Прибрана реколта от есенници в страната по последни оперативни данни
Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини