Пиперът е култура, изискваща навременни и правилни грижи. За получаване на добри добиви растенията трябва да получат пълната гама от основни хранителни вещества. Когато пиперът изпитва недостиг или излишък, може да се разбере за това от състоянието му.
Отсъствие на пъпки
Отсъствието на пъпки по растенията е сигнал за по-голямо количество азот, внесен при подхранването. Щом се прекрати внасянето му под всякаква форма, цветовете ще започнат да се появяват. Не трябва да се добавят и разтвори на основата на оборски и зелен тор.
Отсъствие на завръзи
Добрият цъфтеж, но отсъствието на завръзи на пипера, растящ в оранжерия, сигнализира за висока влажност и повишена температура на въздуха. Когато растенията се отглеждат на открито, завръзи могат да липсват и поради резки температурни промени или продължителни валежи.
За отстраняване на този проблем се предлагат различни препарати за пръскане, като процедурата се извършва сутрин. При оранжерийното производство трябва да се следи за температурата и влажността на въздуха.
Опадане на цветовете и завръзите
Когато растенията губят не само цветове, но и завръзи, това е сигнал за високи концентрации на азот в почвата или резки температурни промени. Капенето на цветовете може да се наблюдава и при ненавременно поливане на растенията, защото пиперът е много чувствителен към недостиг на влага. Той има повърхностна коренова система и не може да извлича влага от по-дълбоките слоеве.
Пиперът страда при рязко захлаждане, но не се чувства добре и при температури над 35 градуса.
Препоръчва се пръскане с калциева селитра – 1 супена лъжица на 10 литра вода.
Окапване на плодовете
Ранното окапване най-често се дължи на гнилостно заболяване в основата на закрепване на плодовете. Това се наблюдава най-често при недостиг на калий и фосфор или при продължително захлаждане. Калиево-фосфорни препарати се предлагат и за листно подхранване на растенията.
Върхово гниене
Върховото гниене се появява във вид на светли петна по върховите части на плодовете. Тези петна постепенно се превръщат в гнилостни, които се разпространяват по целия плод. Основната причина за върховото гниене е недостиг на хранителни вещества като калций и калий. Проблемът може да се дължи и на нерегулярно напояване. Преполиването след засушаване може да предизвика появата на гнилостни процеси.
Тези симптоми показват недостиг или излишък на един или друг елемент или нарушени условия на отглеждане. Своевременното установяване и отстраняване на причините ще доведе до възстановяване на нормалното развитие на растенията и добра реколта.