Европейската комисия (ЕК) няма да одобрява националните стратегически планове за развитие на селското стопанство – основата на реформираната обща селскостопанска политика (ОСП), ако те не включват насърчаването на биоикономиката в сектора, пише онлайн изданието euractiv.com.
„Биоикономиката е много важна тема, която изисква действия в целия ЕС, и сега изрично е посочена като част от деветте цели на ОСП на ЕС“, коментира еврокомисарят по земеделските въпроси Фил Хоган, цитиран от изданието.
Чрез националните стратегически планове, залегнали в предложената ОСП, всички държави членки ще очертаят как искат да постигнат тези 9 цели, включително насърчаването на биоикономиката, като използват инструментите на ОСП.
Хоган подчертава, че страните от ЕС ще представят предложения за разширяване на ролята на биоикономиката в селското стопанство и във всички био-базирани индустрии.
Държавите от ЕС ще изготвят стратегически планове за развитие на агросектора
Според комисаря страните ще имат повече свобода, която ще им позволи да се съсредоточат върху биоикономиката и да отговорят на по-високите амбиции на бъдещата политика по отношение на околната среда и изменението на климата.
„Устойчивата биоикономика също е изключително важна за намаляването на емисиите в ЕС“, посочва Хоган. Той подчертава приноса на биоенергията за подпомагане изпълнението на целите за възобновяема енергия към 2020 г. и 2030 г. и заместването на материалите, базирани на изкопаеми горива.
Стратегията на Комисията за биоикономиката първоначално беше замислена преди седем години като начин за насърчаване намаляването на зависимостта на Европа от петрола. Актуализираната стратегия, представена миналия октомври, разшири обаче своя план за действие, като обхвана и развитието на устойчива и кръгова биоикономика.
Стратегията засяга също така и кръговата и устойчивата икономика. Целите на стратегията, както е посочено от Комисията, са укрепване и разширяване на био-базираните сектори, отключване на инвестициите и пазарите, бързото разгръщане на местната биоикономика в цяла Европа и разбиране на екологичните граници на биоикономиката.
Планът за действие насърчава приемането на национални стратегии за биоикономика, създаването на инструменти като европейски механизъм за подкрепа на политиката в областта на биоикономиката, както и европейски форум за биоикономика, за да се помогне на страните от ЕС да разработят своя собствена стратегия.
Понастоящем само Германия, Франция, Испания, Ирландия, Италия, Латвия, Финландия и Малта са разработили свои национални стратегии за развитие на биоикономиката. Още шест държави са готови със стратегическите документи и са на крачка преди старта на прилагането им, а останалите 13 имат политически инициативи за разработването им.
Според Фил Хоган Европейският парламент (ЕП) е съгласен, че биоикономиката може да бъде печеливша за фермерите и кооперациите, когато става въпрос за създаване на работни места в селските райони и осигуряване на нов източник на доходи за земеделските производители.