Комисията по земеделие на Европейския парламент (ЕП) гласува предложенията за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) на еврокомисаря по земеделието Фил Хоган.
Предложенията са били приети с 27 гласа „за“, 17 „против“ и един „въздържал се“.
ЕП обаче ще се произнесе по текстовете след изборите през тази година, т.е. вероятно през юни, отбелязва Ройтерс. Агенцията допълва, че в пленарна зала текстовете може пак да се върнат в комисията за доработване.
Какво прие комисията?
Хоган предлага държавите членки в ЕС да изготвят стратегически планове, за да изпълнят определени цели в земеделието. Плановете ще се одобряват от Европейската комисия (ЕК) преди прилагането им да започне.
Депутатите обаче смятат, че това трябва да бъде отложено за 2022 г., за да има време за приспособяване.
Комисията подкрепя освен това разпределянето на 60% от средствата от ОСП към директни плащания. Най-малко 30% от бюджета за развитие на селските райони ще се разпределя за всички видове мерки, свързани с околната среда и климата, а не по-малко от 20% от бюджета за директни плащания ще са предвидени за еко плащания.
Депутатите от комисията по земеделие на ЕП приеха и поставянето на 15% лимит за прехвърляне на пари от първи към втори стълб на ОСП. Обратното ще бъде ограничено до 5%.
Европейските представители гласуваха и за прекратяване на историческите плащания до 2027 г. Ще се наложи и таван от 100 хил. евро на директните плащания, освен ако държавите-членки не въведат 10% преразпределително плащане.
Предвижда се още разширяване на схемата, която понастоящем предоставя компенсаторна помощ на млекопроизводителите, които доброволно ограничават продукцията си по време на „тежки пазарни дисбаланси“, с цел стабилизиране на цените. Ако възнаграждаването на земеделските производители за производство на по-малко продукти не е напълно ефективно, според евродепутатите ЕК следва да разгледа като следваща стъпка прилагането на налози върху производителите, чиито доставки на храни се увеличават.
Членовете на ЕП препоръчват освен това да се създаде единна обсерватория за наблюдение на селскостопанските пазари във всички държави членки на ЕС, за да се повиши прозрачността на селскостопанските пазари и да се даде възможност на индустрията да се подготви при пазарни колебания. Обсерваторията се препоръчва да обхваща широк спектър от селскостопански сектори, включително зърнени култури, плодове и зеленчуци, месо и вино, и трябва да събира статистически данни за производството и доставките, вноса и износа, печалбите и цените.