Европейската комисия (ЕК) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) обявиха пакет от заеми на стойност 1 млрд. евро, насочен специално към млади фермери, съобщават от ЕК.
Новата програма е част от съвместната инициатива на ЕК и ЕИБ „Младите фермери“. Тя има за цел да обедини съществуващата подкрепа от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и финансовите средства и експертни познания на ЕИБ.
През 2017 г. 27% от заявленията за заеми, подадени от млади земеделски производители в Европейския съюз (ЕС), са били отхвърлени, показват данни, цитирани от Комисията. За сравнение, за останалите стопанства този дял достига 9%, т.е. три пъти по-малък.
Комисарят по селското стопанство и развитието на селските райони Фил Хоган коментира, че достъпът до финансиране е от решаващо значение и често е пречка за младите хора, които искат да се развиват в селското стопанство.
Рестарт на асоциацията на младите фермери в началото на март
„С 11% от европейските земеделски производители на възраст под 40 години подкрепата на младите земеделски производители в сектора е приоритет за Европейската комисия и за Общата селскостопанска политика след 2020 г.“, подчерта Хоган.
Заместник-председателят на ЕИБ, отговарящ за селското стопанство и биоикономиката, Андрю Макдауъл допълва, че селското стопанство е гръбнакът на икономиката на ЕС и играе ключова роля не само в производството на здравословна храна, но и в борбата с изменението на климата и опазването на околната среда.
Програмата ще се управлява на равнище държави членки в ЕС от банки и лизингови компании. Участващите банки ще трябва да се ангажират с допълнителна сума, така че общият размер на програмата може да достигне до 2 млрд. евро.
Програмата предоставя по-ниски лихвени проценти, по-дълги гратисни периоди за погасяване на главницата, по-дълъг период за изплащане на целия заем. Предвиждат се и гъвкави условия при необходимост от реакция на нестабилност на цените в селскостопанския сектор. Така ще се гарантира, че земеделските стопани ще продължат да плащат и в трудни периоди, като например изплащането се прекъсне за няколко месеца.