Често срещан проблем при отглеждане на лук за глави е стрелкуването. Това е сериозна причина за намаляване на реколтата. Образуването на цветоноси най-често се дължи на неправилно съхранение на посадъчния материал или грешки при отглеждането.
Основни причини
Появата и съзряването на цветоносите изразходва много хранителни вещества, което неизбежно се отразява на реколтата. За стрелкуването способстват:
1. Неправилно съхранение на посадъчния материал – топлият и влажен микроклимат са основна причина за стрелкуване. Съществуват два основни начина за съхранение – топъл и студен. При топлият се подържат температури по-високи от 15 градуса по Целзий. Ако посадъчният материал пролежи повече от половин месец при положителни температури до 15 градуса, тогава голяма част от растенията ще стрелкуват. При студеното съхранение се поддържат температури от минус 3 до минус 1 градуса.
2. Едър посадъчен материал – идеалният размер е 1-2 см. По-едрите стават за зелен посев, но не са годни за глави, защото много бързо започват да стрелкуват.
3. Срокове за засаждане – оптималните температури за засаждане са 18-25 градуса. Засаждането при температура на почвата под 10 градуса забавя развитието и води до стрелкуване. Температури над 30 градуса са също предпоставка за цветоносене. Добре е 1 денонощие преди засаждане посадъчният материал да се обеззарази за 20 минути в слаб разтвор на калиев перманганат, след което да се подсуши.
Отвара от люспи от лук лекува жълтеещи краставици!
4. Грешки при засаждане, поливане и подхранване.
Дълбочината на браздите при засаждане е важен фактор за стрелкуването и не бива да надвишава 1,5 см.
Пренаторяването и подхранването с органичен тор е пряк път към образуване на цветоноси.
Поливането с много студена вода забавя развитието и стимулира образуването на цветоноси.
Предзимното засаждане е благоприятно само за регионите с мека, но снежна зима. Лукът е студоустойчива култура, но е добре да се засажда на открити и слънчеви места.
Избор на посадъчен материал
Главичките арпаджик трябва да бъдат плътни, сухи, с лъскава обвивка и близки по големина. Трябва да имат окраска, типична за съответния сорт.
Посадъчният материал не трябва да е прораснал или да има коренчета, не трябва да има петна, плесени и миризма на гнило.
Ако сме купили арпаджика по-рано, трябва да го държим в тъмно, сухо и прохладно помещение.
При появата на цветоноси е важно да ги отделяме своевременно и внимателно, да не допускаме да черпят хранителни вещества. Цветоносите не влияят на вкуса на лука, но намаляват добивите и снижават качеството на съхранение