Начало » Новини » Света
03.04.2019 г.

ЕК ще проверява Словакия заради въведен данък за търговците на храни

Само вериги от ЕС ще плащат специалния налог
ЕК ще проверява Словакия заради въведен данък за търговците на храни

Европейската комисия (ЕК) започва задълбочено разследване на данъка върху търговията с храни, който Словакия наложи считано от тази година, съобщават от пресслужбата на Комисията.

Според институцията някои изключения при облагането предоставят на някои търговци на дребно селективно предимство пред конкурентите им, което представлява нарушение на правилата на ЕС за държавната помощ.

ЕК припомня, че Словакия прие въпросния данък през декември 2018 г. Той влезе в сила на 1 януари 2019 г., а първото плащане е дължимо до края на този месец.

Брюксел поиска от Братислава да спре прилагането на мярката, докато Комисията не приключи оценката си.

Търговците на дребно на храни се предвижда да плащат тримесечен данък в размер на 2,5% от общия им оборот. Те обаче могат напълно или частично да се освободят от налога, ако изпълняват едно от няколкото условия относно техния размер, географски обхват на дейност в Словакия и/или вид дейност. Освен това търговците на дребно, които са членове на търговските съюзи или франчайзи, също са освободени от налога, въпреки факта, че общият им оборот е сравним с този на най-големите търговци на дребно.

Прилагането на изключенията означава, че само седем търговци на храни на дребно ще плащат въпросния данък. Шест от тях са собственост на дружества, установени в други държави членки на Европейския съюз (ЕС). Единственият търговец на дребно в Словакия, който е обект на данъка, пък ще получи изключение за значителна част от оборота си.

ЕК ще проверява Словакия заради въведен данък за търговците на храни
10898
 

Последни материали
Виж
През първите 4 месеца на годината отстъпваме само на Румъния и Молдова
Турция утрои вноса на слънчоглед през април, България е втори доставчик
Агрометеорологична прогноза за периода 6-12 юни 2025 година
Горещо и сухо време ще тормози развитието на ранните полски зеленчуци
След топла зима, измръзнала рапица, закъсняла пролет и градушка
Лошото време удари реколтата от пчелен мед в Ямболско и повишава цените
Корупция в земеделието: Гърция реформира системата за разпределение на европейските земеделски субсидии
ТОП-5 страни-вносители на украинска агропродукция през май 2025 г.
И при царевицата се очертава силна година благодарение на напояването
В Румъния очакват рекордна пшенична реколта между 14 и 15 милиона тона
Свързани материали
Виж
Днес е денят на данъчна свобода в България
Недекларираният труд у нас надвишава средното ниво в еврозоната
Данъчна декларация
НАП връща до 200 лв. данък за ремонт на дома през 2024
Ще се прилага от догодина за ферми на стойност над 1 милион лири
Данъкът върху наследството изкара британските фермери на протести
Бивш председател на Областния кооперативен съюз в Силистра
Кирил Боянов: Поземленият данък ще спре надцакването с рентите
До края на 2024 земеделците избират как да облагат доходите си за 5 години напред
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини