Неслучайно при следващото броене на земеделските стопанства ще бъдат включвани и площадките за оборски тор, тъй като последните изисквания за опазване на околната среда поставиха висока летва пред животновъдите по отношение на съхранението и използването на тези отпадъци обратно в земеделието. Сред основните изисквания на кръстосано съответствие всеки фермер е длъжен да спазва посочените норми на използване на азотни торове, като максималното количество азот, който фермерът може да влага върху един декар в рамките на една година, са 17 тона.
Ако се използва оборски тор, тогава животновъдите трябва да отчитат продуктивността на животните, съдържанието на протеин в дажбите, както и газообразните азотни загуби по време на съхранение на тора.
Изискванията за кръстосано съответствие сочат, че в зависимост от вида и броя на животните в стопанствата се изграждат торова площадка с непропусклива основа и непозволяваща изтичане на течната фракция, при наличие на 1 или 2 условни животински единици, от 3 до 5 условни животински единици, когато стопанинът ползва земя, върху която да оползотвори тора, при спазване на изискванията за влагане на не повече от 17 кг азот на декар годишно или когато има сключен договор с преработвателно предприятие за ежедневно извозване на оборския тор (твърд и течен).
Съоръжението за съхранение на твърд и течен оборски тор се изгражда с водонепропускливо дъно и стени по начин, който да не позволява проникване в почвата или замърсяване на водоизточниците. Съоръженията се проверяват редовно за нередности и при необходимост се предприемат незабавни действия за отстраняването им.
Капацитетът на съоръженията трябва да бъде достатъчен за съхранение на твърдия оборски тор най-малко за 4 месеца при пасищно отглеждане на животни и 6 месеца - при оборно отглеждане на животни.
При производство на биогаз капацитетът на съоръжението за съхранение на пресен и преработен оборския тор е необходимо да се осигурят обеми за съхранение за периода на забрана, съобразно капацитета на съоръжението за производство на биогаз.
Забраните за торене с азотни торове при полски култури, трайни култури, овощни насаждения, ливади и постоянни пасища в следните периоди:
От 1 ноември до 20 февруари за Южна България (общини и части от тях, определени като нитратно уязвими зони и попадащи в областите: Благоевград, Бургас, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Стара Загора, Хасково, Ямбол,).
От 1 ноември до 25 февруари за Северна България (общини и части от тях, определени като нитратно уязвими зони и попадащи в областите: Варна, Враца, Велико Търново, Видин, Габрово, Добрич, Ловеч Монтана, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Шумен).
От 1 ноември до 5 февруари на площи с едногодишни култури, засети през есента (есенници).
От 1 ноември до 25 февруари на свободни площи, подготвени за засяване и засаждане на земеделски култури.
От 15 ноември до 25 февруари при създаване на нови овощни насаждения.
Всеки фермер трябва да знае как се определя капацитетът на торовите площадки според броя на отглежданите животни.
За една млечна крава, бик или бивол дневното количество тор е изчислено на 0,040 кубически метра, като размерът за съхранение на този тор в площадката е 7,20 куб. м. При младите говеда тези количества са съответно 0,036 куб. м и 6,48 куб. м. При телета изчисленията са съответно 0,024 куб. м и 4,32 куб. м. При свинете за разплод - 0,007 куб. м и 1,26 куб. м. За съхранение на тора за овцете данните са съответно Овца 0,004 куб. м и 0,72 куб. м. За козите съответно 0,003 куб. м и 0,54 куб. м, при кокошките-носачки - 0,00012 куб. м и 0,022 куб. м, за бройлерите - 0,00016 куб. м и 0,029 куб. м.
При патиците са съответно 0,00018 куб. м и 0,032 куб. м. При конете 0,025 куб. м и 4,5 куб. м и за зайците и др. животни с ценна кожа - 0,00012 куб. м и 0,022 куб. м.
Забранява се съхранението на оборски тор на полето, директно върху почвената повърхност.
Именно затова и фермерите нямат право да изграждат нови съоръжения за съхранение на твърд или течен оборски тор в близост до повърхностни водни обекти (реки, вкл. р. Дунав, потоци, канали, езера, язовири, Черно море и др.) на разстояние по-малко от 20 м Забранено е съхранението на торове върху терени с наклон, по-голям от 6 градуса, които са на разстояние по-малко от 20 м до водни обекти.