Рязкото поскъпване на тока в Европа се дължи на новите цени на газа и при сегашните стойности не енергията всяко производство в държавите на Европейския съюз ще стане по-скъпо, а оттам и нерентабилно, което ще бъде пагубно за икономиките в предстоящата зима. Тази тревожна прогноза изрази в интервю за БиТиВи енергийният експерт Боян Рашев, представяйки моментните стойности на цените на електроенергията, представени от Energylive.
Кризата с енергоносителите удари тежко Европа
Поскъпването на тока за бизнеса е 300-процентно и ако държавите не променят системата на изкупуване на енергията от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) чрез сваляне на въглеродните квоти, индустриите няма да издържат.
Проблемът е огромен и ако не се реши навреме, от 1 януари ще скочи и токът за домакинствата, като е възможно това увеличение за България да бъде около 50%. Който и да е на власт, при това положение ще падне от нея, смятат експертът.
С изключение на Полша, която има лигнитни въглища и може да замени газа като суровина за промишлеността и вътрешното потребление на ток, всички останали държави, включително и България, ще имат голям проблем с цените на тока, ако не въведат вътрешни правила, които да са в защита на родните предприятия, заяви и председателят на УС на Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов.
През миналата седмица бизнесът поиска среща със служебното правителство за обсъждане на проблема, след като цените скочиха до 300 лв. на енергийната борса в ЕС. Очевидно, че държава и предприемачество трябва спешно да постигнат единно решение за справяне с проблема.
Междувременно големите индустриални предприятия като торовите заводи например, които изцяло работят на газ, спряха временно работа. Още на първи август заводът за торове „Неохим” обяви спиране на работата, с очакването, че в края на септември или началото на октомври тя ще бъде възстановена.
Преди дни редица други торови заводи в Европа и Великобритания също временно прекратиха работа.
Проблемът ще рефлектира върху целия пазар на торове, а оттам ще засегне и земеделските производители, които са още в началото на есенната си кампания. Освен торовите заводи с фалити ще бъдат заплашени почти всички производства в страната, което е шокова ситуация за цялата икономика.
В момента страната ни произвежда около 3 милиона мегавата електроенергия месечно, а изнася около 1 милион. Очевидно, че държавата трябва да преосмисли ценовата си политика спрямо родния бизнес. Всички държави в ЕС безспорно ще преосмислят и политиката на европейския енергиен пазар, който е възможно да се разпадне, защото всяка отделна държава ще търси свои ресурси, за да защити икономиките си. Темата е с продължение, затова ще търсим становища и на други експерти.