На предстоящото заседание на Съвета по земеделие и рибарство на ЕС, което ще се проведе на 18 март в Брюксел, ще бъде обсъждан пакетът за реформа на Общата селскостопанска политика ОСП след 2020 г. Заседанието ще започне от 10 часа и ще се председателства от министъра на земеделието и развитието на селските райони на Румъния Петре Даеа, съобщи земеделският сайт на ЕК.
На Съвета ще бъдат дискутирани предложенията на Комисията, които са част от пакета за реформа на ОСП, а именно проектите за регламенти за стратегическите планове на ОСП, за финансирането, управлението и мониторинга на ОСП и за общата организация на пазара на селскостопански продукти (9.
Разискването ще се основава на доклада на председателството за състоянието на трите досиета (7482/19) и на набор от три преработени текста, които обобщават работата, извършена от януари на ниво работна група по трите проекторегламенти.
Министрите ще бъдат поканени да коментират тези текстове и да отговорят на следния въпрос, включен в доклада за състоянието на играта - бихте ли подкрепили принципно ориентацията на румънското председателство, дадена във всеки от трите проекта на регламенти и кои от включените в нея елементи, ако има такива, не биха били приемливи за вас в този етап, в дух на компромис?
Само да припомним, че предложенията за реформа на ОСП се базират на бюджет от 365 милиарда евро, като се въвежда и нов модел на изпълнение. Чрез него държавите-членки ще имат по-голяма гъвкавост по отношение на начина на използване на техните средства и ще могат да приспособят своите програми.
На равнище ЕС ще бъде установен единен набор от 9 икономически, екологични и социални цели за целия ЕС, като всяка държава-членка ще трябва да изготви стратегически план, обхващащ целия програмен период, като посочва как възнамерява да постигне тези цели, използвайки и двата стълба на подпомагане - преките плащания и развитието на селските райони.
Бъдещата Еврокомисия трябва да одобри всеки план, за да гарантира последователност и защита на единния пазар и да наблюдава напредъка по отношение на целите и целите, като използва набор от показатели за резултати, съгласувани на равнище ЕС.
Предложенията на Комисията също така очертават нови задължения и стимули за земеделските стопани в областта на околната среда и действията в областта на климата. Директните плащания ще бъдат обусловени от засилените екологични и климатични изисквания и държавите-членки ще трябва да предложат еко-схеми за подпомагане на земеделските стопани в надхвърлянето на задължителните изисквания, финансирани с дял от разпределението на техните национални преки плащания.