В периода 2010-2017 г. се наблюдава силен ръст на площите земеделска земя в Европейския съюз (ЕС), предназначени за биологично земеделие, показват данни на Европейската комисия (ЕК), цитирани от пресслужбата на институцията.
Вносът на продукция от биологично земеделие също отбелязва драматичен ръст, показват данни, включени в пазарни доклади за биологичното земеделие в ЕС и вноса на органични продукти.
Биологичното земеделие обхваща общо 7% от земеделските площи в ЕС към 2017 г., което е със 70% повече спрямо 2009 г. Това отразява размерите на пазара – продажбите на дребно на органични продукти през 2017 г. достигат над 34 млрд. евро.
Нарастващото вътрешно потребление се допълва от засилен внос на фона на увеличаващото се търсене на органични тропически плодове и ядки, отбелязва ЕК.
Движеща сила за този растеж е относително високата ценова премия, която може да бъде получена от биологичните продукти. Те се предлагат на пазара с до 150% по-висока цена спрямо цената на сравними конвенционално произведени стоки.
Все пак добивите на повечето биологични ферми е по-малък от конвенционалните и достига от 40 до 85% от продукцията на небиологичните стопанства. Тази разлика не е съпоставима единствено при производството на био мляко, подчертават от ЕК.
Към края на 2016 г. в ЕС е имало почти 250 000 биологични ферми. Между 2010 и 2014 г. В сектора са се включили още 14 000 нови участници. Други 10 000 обаче са се върнали към конвенционалното земеделие заради производствени ограничения или лоши добиви.
Вносът в ЕС на органични храни възлиза на 3,4 млн. тона през 2018 г., като най-голям доставчик е Китай с над 415 000 тона продукция – почти 13% от общия пазар. Еквадор, Доминиканската република, Украйна и Турция са другите страни със значителен пазарен дял.
Вносът представлява важна част от пазара на биологични стоки и увеличава избора на потребителите, тъй като осигурява стоки, за които земята и климатът в ЕС не са подходящи или при временни празнини на пазара.
ЕК подчертава, че пазарът на органични продукти все още не е зрял и може да се очаква растежът да продължи както в местното производство, така и в обема на вноса.