Начало » Новини » Страната

Готви се пореден линч за българското биопроизводство

Чрез новата нормативна уредба
Синор.БГ / 12.02.2019 г.
Готви се пореден линч за българското биопроизводство

sinor

След като биопроизводителите единствени от останалите фермери бяха отрязани от европейското подпомагане поради „изчерпване на бюджета“, администрацията в министерството на земеделието продължава да води война с този сектор, вместо да го насърчава, както се случва в останалите държави на Европрейския съюз. Упреците бяха отправени от председателя на Българската асоциация Биопродукти Албена Симеонова в интервю за националното радио.

Поводът за тези упреци са одитен доклад на Европейската комисия, свързан с „биото“ в България, в който едни фирми пишели доноси срещу други, в резултат на което Министерството на земеделието изработило нова наредба, тотално унищожаваща бизнеса, посочи Симеонова.

Въпреки че европейски регламент подробно разписва как трябва да се контролира биопроизводството, в новата наредба са поставени неизпълними изисквания, които ще задължат фермерите да правят едва ли не анализ за всяка партида, която изкарат на пазара. А това означават разходи, които ще направят биохраните непродаваеми.

„Имаме колеги със 100-150 партиди, а всеки анализ струва над 500 лв. в повечето случаи… Ако случайно в магазина или на пазара открият „замърсяване“ на продукт, отнемат сертификата за всички партиди на производителя, а не както е по еврорегламента – само за тази партида за една година. И отделно глобяват организацията, издала сертификата“, посочи Симеонова, визирайки новата наредба.

Симеонова определи тази политика на управляващите към „биото“ като „война със сектора“. Докато в ЕС биоземеделието заема все по-големи площи – 7% от обработваемите земи, според еврокомисар Фил Хоган, в България секторът продължава да трупа проблеми. В Австрия са 24%, в Естония – 20%, а България е на опашката с около 5%.

Ще припомним, че във всички програми на министерството на земеделието, на всички форуми, проведени в рамките на българското председателство, биопроизводството и опазването на околната среща се сочеше като приоритет в българското земеделие. По всичко изглежда, че този приоритет ще си остане на книга. Затова пък фермерите ще фалират и ще се отказват от този бизнес, защото администрацията така е решила с новоприетите нормативни документи.

Готви се пореден линч за българското биопроизводство
17597
 

Последни материали
Виж
Зърното леко поскъпна спрямо последния търг в Тунис
Родната пшеница пак е сред вероятните победители на търга в Алжир
Законодателство
Министър Иванов: Призовавам депутатите да отхвърлят „таксата водомер“ в Закона за ВиК
Интерактивна карта ще помогне за граждански контрол
Публичен електронен регистър за сечищата, дървесината и билетите предлагат депутати
Декларация
НАЗ се готви за протести след двуседмичното мълчание на властта
НАП улеснява подаването на нулеви ДДС декларации
Обнародвана наредба в Държавен вестник
Поредни промени в сортовата листа на страната
Свързани материали
Виж
МЗХ
Определени са ставките по две от екосхемите за Кампанията за директни плащания за 2024
АГРА 2025
На 20 февруари в Пловдив ще се проведе 9-та национална конференция по биоземеделие
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
В очакване на отговор
Биофермерите искат среща с министър Тахов – заместиците му не решават проблема им
МЗХ се разминава с регламентите на ЕС по отношение на биоградините, засадени през 2023 г.
Администрацията упорито работи срещу биофермерите, окастряйки за пореден път дължимите субсидии
Проблем с продължение
Биофермери сигнализират Тахов за напълно отрязани субсидии на стопани, засегнати от бедствия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини