От 1 септември до 18 декември 2020 г. в страната ще се проведе поредното преброяване на земеделските стопанства, гласи едноименният законопроект, приет днес на първо четене от парламента.
Преброяването на земеделските стопанства е най-голямото изчерпателно статистическо изследване в областта на земеделието и се прави на всеки 10 години. Анкетирането на земеделските стопанства в България започва на 1 септември 2020 г., като до 18 септември 2020 г. се дава възможност то да се извършва по интернет чрез предоставяне на данни от земеделския стопанин с помощта на уеб-базирано приложение и попълване на електронен въпросник.
В оставащия период до 18 декември данните ще бъдат събирани от анкетьор чрез интервю със стопанина или управителя на стопанството и попълване на въпросник.
Около 200 хиляди земеделски стопанства се очаква да попаднат в обхвата на преброяването през 2020 година. За България това е третото преброяване. Първото е извършено през 2003 година, когато са анкетирани близо 640 000 стопанства. През 2010 година е проведено второто проучване, като са включени около 370 000 земеделски стопанства. При ежегодно изследване на структурата на земеделските стопанства се обхващат около 40 000 стопанства.
С третото преброяване през 2020 година ще се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства, за юридическия статут, за използването на земеделската земя, за отглежданите селскостопански животни, за работната сила и други доходоносни дейности на стопанството, за биологичното земеделие, за сградите за животни и управление на оборския тор и други характеристики. Между първо и второ четене на Законопроекта ще бъде включено преброяване и на земеделската техника в страната.
В законопроекта са определени органите на преброяването, редът и начинът за работата им, функциите на Централната комисия, областните комисии, анкетьорите, контрольорите и другите участници в преброяването. Земеделското стопанство е дефинирано като обект на наблюдение при преброяването.
Определени са методите за събиране на данни от земеделските стопани, прагът за земеделско стопанство, периодът на провеждане на преброяването, основните променливи, които ще се наблюдават, както и допълнително необходимата информация за разработване на политиката в областта на агроекологията. Определен е и начинът на финансиране на преброяването, като 75% е със средства от ЕС и 25% - със средства от държавния бюджет.