Полските фермери проведоха масова протестна акция пред президентския дворец в столицата на страната Варшава, съобщи местното електронно издание Eadaily. „Министърът на селското стопанство Ян Ардановски се оказа лъжец и мошеник. Той не изпълнява задълженията си, а думите му отиват на вятъра. Корпорациите и чуждестранният капитал отдавна са ни обявили икономическа война. Длъжни сме да вземем нещата в свои ръце!”, се посочва във възванието на общественото обединение Agrounia, което организира протеста.
Фермерите искат принципна промяна на организацията на търговия в страната и по-специално – издигането на прегради пред вноса на селскостопански продукти от чужбина със зачитане на интересите на местните семейни ферми. „Вносът на стоки от трети страни без ограничения е много вреден за пазара. Няма значение дали това са евтини зеленчуци от Изтока или месо от Запада – всички вредят на нашия пазар”, заяви пред радиостанция RMF фермерът Марек Попич от град Олшчин.
Наскоро председателят на Асоциацията на полските производители на зеленчуци Михал Колоджейчак заяви, че министерството на селското стопанство на страната действа така, като че ли „защитава повече производството в Дания, а не в Полша”. В интервя за ТАСС Колоджейчак се обявява и за уреждане на отношенията с Русия, което да доведе до премахването на всякакви санкции и търговски ембарго. „Политиката в сферата на международните отношения често се формира от Европейския съюз, който поляците подкрепят, макар че заради това много често страдат полските фермери. Очевидно е, че санкциите не дават никакъв резултат, не влияят върху международната политика, но от това страдат обикновените хора. Струва ни се странно, че Русия може да се договори с Германия и да строи „Северен поток” 2, а ние не можем да търгуваме със зеленчуци и други продукти неясно защо и в името на някаква грешна политика”, констатира той.
Председателят на асоциацията изтъква, че заради въведената през 2014 г. забрана за внос в Русия на много селскостопански продукти, произвеждани в ЕС, „пострадаха и продължават да страдат както полските производители, така и руските потребители, които са свикнали с полските продукти”. „Обикновените фермери пострадаха, а разпалващите този конфликт политици увеличават капиталите си, възползвайки се от наивността на обществото”, коментира той.
„Необходимо е да се търси споразумение, а не конфликт. Нужно е да се уредят отношенията, дори това да не е лесно. Трябва да се търсят и най-малките възможности за сътрудничество и да се търси начин за излизане от тази патова ситуация”, убеден е Колоджейчак.