Турското министерство на търговията обяви, че митото върху вноса на кромид лук, което обичайно е на ниво от 49%, се премахва до 28 февруари, съобщи местният вестник „Милиет”. От ведомството обосноваха действията си с продължаващото повишаване на цените на зеленчука на вътрешния пазар. Отдавна кромидът в Турция не е падал под 5 лири (0,83 евро) за килограм, а някъде цената стига и до 12 лири (2 евро) за килограм.
Според изданието Узбекистан, Казахстан и Иран са сред възможните вносители на кромид в Турция, но липсва надеждна информация за реколтите там. Журналистът от вестник „Дюня” Али Екбер Йълдъръм изтъква, че повечето страни произвеждат кромид само за собствените си нужди и е трудно да се бъдат открити такива, които да го изнасят. А ако не бъде осъществен внос, дефицитът на кромид може да се задържи до април.
Местни анализатори на пазара коментират, че до настоящото положение се е стигнало заради грешни решения по отношение на сеитбата и прибирането на продукцията. Използването на неподходящи техники за засаждане и прибирането на още неизсъхналия лук в складовете са довели до загниване на голяма част от продукцията. А при червеният (воден) лук, който по принцип е по.издръжлив, слабата реколта и високите цени не помагат за преодоляването на дефицита.
Йълдъръм е убеден, че корените на проблема са в производството, а не в прекалено дългото съхранение. „Смятаме, че вносът не е решение. Трябва да обсъдим подобряване на планирането в производството”, изтъква той.