Начало » Важно за фермера » Животновъдство
24.01.2019 г.

Заради чумата по овцете в Странджа продължава контролът във фермите

Отчет
Заради чумата по овцете в Странджа продължава контролът във фермите

sinor

Заболяванията чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ) и африканска чума по свинете (АЧС) са овладяни и са под контрол, но България продължава да е със статут на страна, в която има инфекция чума заради неликвидираното огнище в Болярово. Това е съобщил изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев, отчитайки дейността на агенцията.

Мерките от страна на ветеринарните власти за превенция и контрол на заболяването, както и рестрикциите на Европейската комисия са облекчени, но надзорът продължава – целта е да се възстанови статутът на страната и да се възобновят търговските отношения съгласно стандартите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE). Това ще се случи най-рано 6 месеца, след ликвидиране на последното огнище.

„Всички южни области в България са под специален надзор за чума по дребните животни. Изпълняваме мерки по две програми – THRACE и GF-TADs. Пред Европейската комисия (ЕК) агенцията пое ангажимент, чиято цел е да покажем липса на инфекция. Продължават клиничните прегледи и взимането на проби, но най-важни са самоконтролът и отговорността на стопаните. Ситуацията за фермерите все пак е облекчена, защото в тези региони вече има свободно движение на животни за клане и свободна реализация на продуктите от тези животни“, коментира и Александра Митева, началник отдел „Хуманно отношение към животните“.

В този контекст темата с фермата в Болярово остава актуална заради неликвидираното огнище и отказа на стопаните да спазват указанията. „Във фермата в Болярово имаше доказан вирус, а огнището продължава да е активно“, е заявил Илиев. И допълнил, че в условията на протести и изказвания на политически лица и неспециалисти ветеринарните власти били възпрепятствани да наложат необходимите мерки за противодействие на заболяването.

„Страната и фермерите щяха да са се възстановили от епизоотината криза с ЧДПЖ, нямаше да се стигне до тези преки и непреки загуби, статутът на България щеше да е в процес на възвръщане, ако компетентните действия на БАБХ не бяха възпрепятствани“, е допълнил Дамян Илиев. И подчертал, че отговорността на собствениците определя бъдещите мерки и отношението на ЕК и трети страни към България.

По отношение на другото опасно заболяване африканска чума по свинете от БАБХ коментираха, че след появата на първото огнище през август 2018 г. то е било ликвидирано за 24 часа. Оттогава досега няма случай на заболяване при домашни свине, с което разпространението е предотвратено. Първият случай на АЧС при дивата популация бе установен край румънската граница, два дни по-късно на 500 метра от това място е открито второ прасе с положителни проби, а впоследствие в ловно стопанство Зеленка са открити още два случая. Последният е от 27 декември 2018 г. По тази причина ЕК вкара България в зоните за превенция, а между нас и Румъния има буферна зона, където се взимат проби и контролът е увеличен.

Важно е населението да съобщава за съмнителни случаи на домашни прасета и при всеки случай на умряло диво прасе“, коментира д-р Георги Чобанов, директор на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“.

Международните експерти са констатирали, че мерките в индустриалните ферми са ефективни, но проблемът за властите са фермите тип „заден двор“ – стопаните отглеждат прасета без да са информирали ветеринарните власти.

„Най-притеснителни са свинете, които се отглеждат в домове на ловци. В тези случаи е особено важно домашните прасета да са прегледани от регистриран ветеринар“, коментира д-р Чобанов. Вече е факт и мобилно приложение за ловците, с което те да подават лесно и бързо информация към компетентните органи. В тази връзка през януари бе проведена първа за Европа мисия за обмяна на опит по отношение на АЧС. Оценката на международните институции е, че у нас е въведена биосигурност на много високо ниво в индустриалните ферми и по време на лов, и има добра система за идентификация и регистрация. Фокусът трябва да се насочи именно към стопанствата тип „заден двор“, за да се предотврати нелегалното отглеждане на животни.

От БАБХ призоваха гражданите да бъдат внимателни при консумация на сурово сушени домашни месни продукти. Това е предпазна мярка и срещу болестта трихинелоза.

Заради чумата по овцете в Странджа продължава контролът във фермите
11196
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Втори случай в същото стопанство преди 2 години
Огнище на африканска чума в голяма свинеферма в Румъния
Африканска чума по свинете избухна в Западна Сърбия
Засилват надзорът и контролът върху личните стопанства заради заболяването Африканска чума по свинете
Появи се второ огнище на Африканска чума по свинете в Област Монтана
Огнище на Африканска чума по свинете откриха в село Долни Цибър
Семинар с международно участие
Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини