Начало » Новини » Коментари
27.12.2018 г.

Близо 100 животновъди остават без субсидии заради проблеми с кръстосаните проверки

И по празниците нищо не е перфектно
Близо 100 животновъди остават без субсидии заради проблеми с кръстосаните проверки

sinor

И тази година коледните празници не минаха перфектно за фермерите. На връх Коледа читатели на Синор.БГ алармираха, че немалко животновъди от различни краища на страната все още не са получили и стотинка от полагащите им се субсидии по обвързаната подкрепа и по схемата за единно плащане на площ (СЕПП). „При кръстосаните проверки всичко мина благополучно, но до този момент не сме получили средствата не само за животни, но и по СЕПП, а те са ни необходими за погасяване на банковите заеми, както при всички колеги“, съобщи фермер от Видинско, който посочи, че проблемът е не само в Северозападна България, но и в цялата страна.

Само да припомним, че още в средата на декември фонд „Земеделие“ преведе всички средства по обвързаната подкрепа за животновъдите, а точно преди Коледа бяха изплатени и субсидиите на хектар (схемата за единно плащане на площ СЕПП).

На въпрос на Синор.БГ от фонд „Земеделие“ обясниха, че проблем при изплащането има при около стотина животновъди, тъй като от тази година кръстносаните проверки на животновъдните обекти се правят изцяло от Българската агенция по безопасност на храните БАБХ.

До миналата година тези инспекции  се извършваха от фонд „Земеделие, инспектората към фонда и БАБХ, чиито регистри на животновъдните обекти се водят към нея. От тази година обаче между фонд „Земеделие“, инспектората на фонда и БАБХ е подписано тристранно споразумение, според което всички проверки изцяло трябва да се правят от агенцията.

При първото запитване до БАБХ оттам ни отговориха, че „са изпратили във фонд „Земеделие“ всички списъци, необходими за извършване на плащанията“. Последната информация от фонда обаче е, че в модула, предоставен от фонда на БАБХ, където се отразяват данните от кръстосаните проверки, все още не са качени справки за около 100 фермери.

Според експерти от фонда това ще стане в близките дни.

От агенцията по храните обясниха, че всички резултати от проверките са изпратени навреме във фонд „Земеделие“, а по отношение на изчисленията за плащанията на всеки фермер те не са компетентни, защото това се прави от фонда. Оттам пък обясниха, че изчисленията са възложени на външна компания, която вероятно ги е забавила.

От фонд "Земеделие" припомниха още, че те извършват плащания по заявленията за директни плащания „единствено в случаите, при които в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) са заредени данните от всички извършени по заявлението на даден земеделски стопанин проверки - административни и/или проверки на място (съгласно параграф 2 от чл. 75 на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1306/2013)“.

 Проверки по декларираните в заявленията данни се извършват, както от фонд "Земеделие", така и от външни институции, съобразно техните компетенции, а именно МЗХГ, БАБХ, МОСВ и др.

В случаите, при които в ИСАК не е постъпила информация във връзка с назначена проверка на конкретен бенефициент, фонд "Земеделие" не може да пристъпи към изплащане на подпомагането.

От фонда изрично припомниха, че съгласно нормативните изисквания оторизациите по схемите за директни плащания, включени в единното заявление за подпомагане, се осъществяват в периода от 1 декември до 30 юни на следващата календарна година.

От фонд „Земеделие“ информираха още, че са създали система за комуникация със земеделските стопани, като са разкрити както телефонни линии (02/81-87-449, 02/81-87-479) за улеснен достъп до информация важна за кандидатите, така и електронен адрес (sepp@dfz.bg) чрез който фермерите могат да получат отговор на поставените от тях въпроси.

Близо 100 животновъди остават без субсидии заради проблеми с кръстосаните проверки
23101
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Франция купува допълнително още два милиона ваксини срещу син език
До 230 лв. е ставката за заклано говедо
ДФЗ изплати близо 1,1 млн. лв. по de minimis за реализация на говеждо месо
Онлайн среща
На 2 октомври – първа среща по европейския проект за животновъдство STEP UP
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Възможностите за подобряване на СЕУ и очертаването на площите обсъдиха фермери с експерти на МЗХ
Тахов: Субсидиите към животновъдите се изплащат регулярно и своевременно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини