И тази година коледните празници не минаха перфектно за фермерите. На връх Коледа читатели на Синор.БГ алармираха, че немалко животновъди от различни краища на страната все още не са получили и стотинка от полагащите им се субсидии по обвързаната подкрепа и по схемата за единно плащане на площ (СЕПП). „При кръстосаните проверки всичко мина благополучно, но до този момент не сме получили средствата не само за животни, но и по СЕПП, а те са ни необходими за погасяване на банковите заеми, както при всички колеги“, съобщи фермер от Видинско, който посочи, че проблемът е не само в Северозападна България, но и в цялата страна.
Само да припомним, че още в средата на декември фонд „Земеделие“ преведе всички средства по обвързаната подкрепа за животновъдите, а точно преди Коледа бяха изплатени и субсидиите на хектар (схемата за единно плащане на площ СЕПП).
На въпрос на Синор.БГ от фонд „Земеделие“ обясниха, че проблем при изплащането има при около стотина животновъди, тъй като от тази година кръстносаните проверки на животновъдните обекти се правят изцяло от Българската агенция по безопасност на храните БАБХ.
До миналата година тези инспекции се извършваха от фонд „Земеделие, инспектората към фонда и БАБХ, чиито регистри на животновъдните обекти се водят към нея. От тази година обаче между фонд „Земеделие“, инспектората на фонда и БАБХ е подписано тристранно споразумение, според което всички проверки изцяло трябва да се правят от агенцията.
При първото запитване до БАБХ оттам ни отговориха, че „са изпратили във фонд „Земеделие“ всички списъци, необходими за извършване на плащанията“. Последната информация от фонда обаче е, че в модула, предоставен от фонда на БАБХ, където се отразяват данните от кръстосаните проверки, все още не са качени справки за около 100 фермери.
Според експерти от фонда това ще стане в близките дни.
От агенцията по храните обясниха, че всички резултати от проверките са изпратени навреме във фонд „Земеделие“, а по отношение на изчисленията за плащанията на всеки фермер те не са компетентни, защото това се прави от фонда. Оттам пък обясниха, че изчисленията са възложени на външна компания, която вероятно ги е забавила.
От фонд "Земеделие" припомниха още, че те извършват плащания по заявленията за директни плащания „единствено в случаите, при които в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) са заредени данните от всички извършени по заявлението на даден земеделски стопанин проверки - административни и/или проверки на място (съгласно параграф 2 от чл. 75 на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1306/2013)“.
Проверки по декларираните в заявленията данни се извършват, както от фонд "Земеделие", така и от външни институции, съобразно техните компетенции, а именно МЗХГ, БАБХ, МОСВ и др.
В случаите, при които в ИСАК не е постъпила информация във връзка с назначена проверка на конкретен бенефициент, фонд "Земеделие" не може да пристъпи към изплащане на подпомагането.
От фонда изрично припомниха, че съгласно нормативните изисквания оторизациите по схемите за директни плащания, включени в единното заявление за подпомагане, се осъществяват в периода от 1 декември до 30 юни на следващата календарна година.
От фонд „Земеделие“ информираха още, че са създали система за комуникация със земеделските стопани, като са разкрити както телефонни линии (02/81-87-449, 02/81-87-479) за улеснен достъп до информация важна за кандидатите, така и електронен адрес (sepp@dfz.bg) чрез който фермерите могат да получат отговор на поставените от тях въпроси.