Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.12.2018 г.

Растенията - естествени инсектициди, и тяхната употреба

Важно за фермера
Растенията - естествени инсектициди, и тяхната употреба

Цвете латинка Снимка Sinor

Химическата индустрия, за да помогне на земеделските стопани, произвежда голямо количество препарати, чието предназначение е за подхранване и защита. Но помагайки на растенията, химичните препарати често предизвикват интоксикация в човешкия организъм. Проблемът е в това, че ако с тях се пръскат не само декоративните растения, но и плодовете, зеленчуците и подправките картината става още по-сериозна, защото може да се стигне до последващи тежки заболявания.

Търсенето на нови форми на защитни агенти доведе до появата на биологични вещества, основани на гъбични и бактериални ефективни микроорганизми. Тяхното разпространение и приложение непрекъснато се увеличава, но не винаги „работи“. Причината не е в самите препарати, а в условията на използване и концентрацията.

Все по-често се обръща внимание на възможността за увеличаване на почвеното плодородие и предпазване на растенията от вредители, като се използват самите растения. Те се наричат естествени инсектициди или инсектицидни растения.

Основни групи естествени инсектициди

Естествените инсектициди се разделят на три групи:

– инсектициди градински култури;

– инсектициди цъфтящи декоративни растения;

– диворастящи инсектициди.

Градинските растения – инсектициди отделят фитонциди, а отварата от тях ефективно унищожава вредителите. Към  тази група спадат лукът, чесънът, целината, хрянът, лютият пипер, мащерката, босилекът, копърът, магданозът, кимионът, доматите, картофите или синапът.

В градините се отглеждат и много декоративни цветя като тагетеси, невен, хризантеми, петунии, латинка, матиола, мушкато, девесил, градински чай и други цъфтящи растения, които са силни инсектициди. Тяхното отглеждане сред градинските култури прогонва вредителите, а отварата от тях способства за унищожаването им.

Списъкът на дивите растения, използвани като инсектициди, включва десетки видове и те като правило не гонят, а унищожават вредителите. Към тази група растения се отнасят пелинът, змийското мляко, метличината, бъзът, вратигата,  коренът цикория, махалебката (гроздовидна песъкиня), тютюнът, репеят, млечките, черният оман, белият равнец и още  много други.

При избор на растения инсектициди трябва да се избягват отровните за хората и полезната фауна: хераклеум, самакитка, черен блян (черна попадийка), пиретрум, татул, бяла чемерика и други. Има достатъчно растения, които са смъртоносни за вредната фауна, но не засягат хора и животни, а също и полезни насекоми (пчели).

Периоди на ефективност на инсектицидните растения

Инсектицидната токсичност е най-силно изразена в определени фази на растежа и развитието на растенията. Тя се проявява с пълна сила при 2-3 развити листа до началото на масовия цъфтеж. Втората вълна на повишена токсичност включва периода от началото на узряване на семената до тяхното прибиране. В края на сезона необходимите вещества се натрупват в корени, коренища, луковици, които се използват за отвари и инфузии.

Естествените инсектициди бързо губят своите свойства, не се натрупват и това изисква по-честа обработка на растенията.

Съвместимост на зеленчуковите култури и инсектицидните растения

Важно е да се знае, когато се използват растения – инсектициди, каква е съвместимостта помежду им. Някои растителни инсектициди потискат културите, а други обратно – потискани са от тях, което значи, че съвместното засаждане е безполезно.

Например кимионът и градинският чай не понасят присъствието на пелина. Синапът е добра защита за граха. Целината ефективно защитава зелето от зелевата пеперуда. Хрянът, кориандърът и бобовите, засадени заедно или между картофите ги защитават ефективно от колорадския бръмбар и други вредители.

Пръскането с отвара от босилек, вратига, листа от черна топола и мента се използва за всички поразени от вредители от началото на масовото покълване до фазата на бутонизация и след цъфтеж.

Идеални съседи са тагетесите и невенът. Те надеждно защитават зелето, ягодите, флокса, гладиолите и други растения от пораженията от нематодите. Въшките не харесват аромата на пеларгонията (мушкатото).Лукът и чесънът, засяти между другите култури ги предпазват от листни въшки. Копърът, магданозът и целината привличат полезните ентомофаги (калинки и др.), които унищожават много вредители. Те се привличат от цъфтящи растения с жълт и оранжев цвят. 

Градинският чай ще защити морковите от вредители. Между храстите на ягодовите култури е полезно да се засади пелин и вратига. Картофите ще спасят от телен червей предшественици като фасул и грах.

Много важно е да се подържа естествен положителен баланс между количеството вредни и полезни насекоми посредством полевите и цъфтящи растения като копър, лавандула, кимион, цикория, мащерка, пелин, вратига, тагетес, невен и други.

Растенията - естествени инсектициди, и тяхната употреба
25451
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Ягодовият акар застрашава не само бъдещата реколта, но и растенията
CTS, или в превод Затворена Система за Прехвърляне, прави зареждането на пръскачките по-бързо, по-лесно и по-сигурно от конвенционалните методи
БАСФ представи екологичната иновация Easyconnect (CTS)
Продажбите на пестициди в ЕС намаляват
Продължение
Как правилно да смесваме продуктите за растителна защита
Важно за фермерите!
Ментата като алтернатива срещу вредителите в градината
(продължение)
Употребата на пестицидите изисква знание и отговорност!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини