Смесеното - или сгъстеното, както още го наричат, засаждане на зеленчуците дават възможност да се спести място и да се получи по-голяма реколта на квадратен метър. Но не всяко съседство при зеленчуците може да се окаже полезно, пише руското електронно издание „Стопанство”. И при зеленчуците нещата стоят както при хората – не всеки съсед или роднина ни харесва. Или характерите не си пасват, или външността не ни е приятна, а понякога и на темерути попадаме. Същото е и при зеленчуците – едни са приятели с някого, с други съседството не им е приятно, а понякога е и противопоказно. И така, кой с кого е най-голям приятел?
Има три зеленчука, които градинарите определят като „приятели завинаги”, макар да е изключително трудно дори да си го помислим – грахът, тиквата и царевицата. Тайната на съвместното им отглеждане е била позната още на индианците. Царевицата осигурява опора на граха, който на свой ред насища почвата с азот. А тиквата, разпростирайки се нашироко, не позволява на бурените да пораснат.
Втората групичка са „приятелите срещу мухите” – чесънът и морковът. Чесънът, отделяйки специфичното вещество алицин, което притежава инсектицидни и фунгицидни свойства, гони от моркова най-страшния му враг – морковната муха. А морковът със своя аромат не допуска луковата муха до чесъна.
При третата група ползите са повече за едната страна в приятелството – доматът е двойно по-вкусен, ако до него расте босилек. Двете растения се нуждаят от еднаква почва и равни количества вода. Миризмата на босилека обаче е непоносима за гъсениците на пеперудите, за които доматите са любимо лакомство.
Има и още една „супертройка” – бамята, камбата и патладжанът. Камбата и патладжанът изискват еднакви условия за отглеждане, а растящата до тях бамя няма да позволи на колорадския бръмбар да припари до патладжана.