Начало » Новини » Интервю
19.11.2018 г.

Тодор Джиков: Лошата година води до необичайно поскъпване при картофите

Липсата на контрол докара корупционните схеми в бранша
Тодор Джиков: Лошата година води до необичайно поскъпване при картофите

sinor

Сушата в Западна Европа и необичайно дъждовното време от май до юли, на което бяхме свидетели в България, са причина за срива в производството на картофи, което ще предизвика и покачване в цените през тази и следващата година. Ако през миналата година изкупните цени на килограм картофи се движеха около 30-40 стотинки, тази есен продукцията се изкупува от производител между 60 и 65 стотинки. Прогнозите на европейските експерти са през януари и февруари 2019 г. тези изкупни цени да се покачат до 1 лев, съобщи в интервю за Синор.БГ председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков.

Анализирайки състоянието на бранша през 2018 г., той посочи, че заради дъждовете и многобройните болести, нападнали полетата това лято, реколтата ще бъде поне с 20 на сто под миналогодишните нива. Особено тежко е състоянието и с осигуряването на семена за сеитба за следващата година. „Преди седмица се върнах от Холандия, където ситуацията на семенарските борси е изключително притеснителна. Заради сушата Германия и Холандия изпитват сериозен дефицит от семена, а това са нашите основни доставчици“, посочи Джиков. И допълни, че около 30-40 на сто от семената, необходими да бъдат засети през следващата година, няма да бъдат доставени, което означава, че родните фермери трябва да използват собствени семена, което е рисково за добивите.

Като председател на браншовата асоциация Джиков рязко се противопостави и на деформациите на вътрешния пазар, където ножицата между изкупните цени на картофите от производител и крайните цени на пазара остава необяснимо висока. Самият Джиков е картофопроизводител от Ихтиман и тази година търговците изкупуват продукцията му по 65 стотинки за килограм. В същото време на пазарите килограм картофи се предлага за 1,20 лв., подобно е състоянието и в търговските вериги, където цената е около  1 лев. „Кажете ми как моята печалба от килограм картофи ще бъде само 15 ст., а тази на прекупвачите 65 стотинки и защо тази пазарна аномалия продължава да пречи на фермерите от всички браншови“, интересува се браншовикът.

И задава още един въпрос към управляващите, свързан с отдавна исканото от бранша намаление на ставките на ДДС при храните, така че българските фермери и потребители да се доближат до европейските си колеги. Никъде в ЕС няма по-висока ставка от 8-9 процента за основните храни и зеленчуците, но при нас това не се случва.  

От три години реално работещите фирми в сектора не могат да се преборят и с най-големия проблем – „схемаджиите“ по директните плащания, заради които има заплаха да отпадне обвързаната подкрепа за картофите само защото държавата не упражнява контрол върху измислените картофопроизводители, посочи още Тодор Джиков.

Той припомни, че според европейското законодателство производството на картофи се контролира от Българската агенция по безопасност на храните БАБХ, защото при този зеленчук се срещат изключително много карантинни вредители, срещу които се провежда борба. Според регистрите на тази агенция наблюдаваните от нея площи с картофи в страната са 39 хиляди. В същото време в регистрите на фонд „Земеделие“ се плащат субсидии върху 120 хиляди дка с картофи, което означава, че никой не знае защо останалите 80 хиляди декара не са под контрола на БАБХ, коментира председателят на асоциацията.

„От три години водим диалози с администрацията за нелогичното разпределение на обвързаната подкрепа, при която са възможни такива схеми като с тиквите и картофите, където не се гледа реално отгледана и реализирана продукция, а само засята“. И защо досега няма един наказан фермер, въпреки че по закон би трябвало да има контролиращи институции, но внесто това администрацията е на път да отреже и картофопроизводството от обвързаната подкрепа, както го направи с останалите зеленчуци. „Ако се действа по този път обаче, не виждам какви български зеленчуци ще се отглеждат в страната“, риторично заключава Тодор Джиков.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Тодор Джиков: Лошата година води до необичайно поскъпване при картофите
29643
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Сериозни промени в цените на селскостопански продукти в Германия
Полезни съвети
Режем картофите, когато няма достатъчно посадъчен материал
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Пълнени пиперки с извара
Въпреки това зеленчукът остава по-скъп от този период на миналата година
Влошаващото се качество натиска цените на картофите в Украйна
Предстои тридневен семинар на картофопроизводителите във Велинград
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини