Могат ли гъбите да станат магическото лекарство за борба с Вароатозата? Научната работа, на професор по ентомология във Вашингтонския университет Стив Шепърд, показва, че това е възможо. Оказало се, че пчелите, похранени с екстракта от мицела на гъбата Reishi, страдат много по-малко от вируса деформиращ крилата DWV причинен от кърлежите Varroa и от вируса на Синай. Екстракта от гъбата се поставя в храната за пчелите. При болните пчели хранени с такава храна учените установили че има 800 кратно намаляване на вирусните титри (мярка за нивото на вируса в пчелната система).
Съавторът на проучването на Шепард е Павел Стаметс, който преди това е работил по подобен проект, за изучаване на антивирусни свойства на екстракта от гъбата Рейши върху здравето на човешките клетки. По-късно двамата приложили откритията си на пчелите. Две години на тестване са показали, че екстрактът от гъбичен мицел действително работи ефективно.
Гъбата рейши /Ganoderma lucidumе/ най-известната лечебна гъба на Далечния Изток, където я наричат дървото на живота или императорската гъба на дълголетието. Гъбите Peйши ca caпpoфитни opгaнизми, тoecт тe ce xpaнят c мъpтвa мaтepия. Eтo зaщo, тe нaй-чecтo ce oтĸpивaт въpxy мъpтви дъpвeтa, cтapи дънepи и пънoвe. Гъбата се е използвала за лечение на различни заболявания от хилядолетия. Императорите от японските и китайските династии превръщат консумацията на рейши във вид религиозен ритуал, осигуряващ дълголетие и жизненост. Рейши се смята за “елексир на вечната младост”. Рейши расте в Япония и Китай само на определени видове дървета и то при определена температура. В миналото намирането й е било изключително трудно, тъй като щастливецът намерил дървото с лечебните гъби пазел мястото му тайна. Гъбата стана достъпна чак през 70-те години на миналия век, когато билкарите открили начин да я култивират .