На сравнителен конкурс между всички безсеменни бели десертни сортове в България сортът Афродита е класиран на първо място с бал 8,5 (по 10-то балната система). А при международно изпитване на безсемени десертни сортове през 1999 г. в Италия от 14 безсемени сортът Афродита се класира на първо място с добив 5 000 кг от декар на 3-та година, при капково напояване. Патентован е в Италия и Швейцария. В Египет са създадени над 1 000 дка лозя от него.
Афродита е много ран, безсемен десертен сорт. В условията на Южна България консумативната зрялост на гроздето настъпва в първата десетдневка на м. август (7-10.08.). Високодобивен сорт – от декар се получават около 2 тона грозде.
Гроздовете са големи, крилати, рехави и с много добре изравнени зърна. Зърната са много големи (25,6/19,9 мм), овални, с тегло от 6,5 до 7,5 г. Кожицата е дебела, но крехка, оцветена в кехлибарено-жълт цвят. Месото е твърдо, хрупкаво с много приятен вкус. При консумативната зрялост на гроздето съдържанието на захари е над 16 %, а титруемите киселини – 6,1 г/ куб. дм.
Студоустойчивост – нормална за десертните лози. Не се забелязва милерандаж. Третира се с препарати както и останалите.
Гроздето от сорта се отличава с много добра транспортабилност, отличен търговски вид и вкусови качества.
Сортът Русалка 3 спада към групата на ранните сортове. Гроздето му узрява около средата на август. Получен е чрез кръстосване на сортовете Мирни и Хибрид V-6. Типичен десертен безсеменен сорт. Mоже да се отглежда в райони с надморска височина до 500-800 м.
Гроздът е средно голям коничен, понякога крилат с едно крило, полусбит. Дръжката му е средно дълга, крехка. Средната маса на един грозд е от 400 до 600 г. Зърното е едро, овално. Кожицата му е средно дебела, крехка, тъмносиня, с дебел восъчен налеп. Консистенцията му е месеста, хрупкава. Вкусът му е приятен, хармоничен. В едно зърно има по 1-2 недоразвити семена, които не се чувстват при консумация. Средната маса на едно зърно е от 5 до 6 г.
Лозите са силно растящи, с добра родовитост и добивност. Изисква резитба със смесени плодни звена - чепове с 2 очи и плодни пръчки с 10-12 очи. Средният добив от лоза при формировка омбрела е от 7 до 10 кг. Подходящ е за асмовидно отглеждане.
Русалка 3 няма склонност към изресяване и милерандаж. Афинитетът му с подложките е добър. Има слаба устойчивост на мана, оидиум и ниски зимни температури. Изисква дълбоки, плодородни почви и напояване.
По механичен състав на гроздето Русалка 3 е типичен десертен сорт. Процентът на зърната в грозда е висок. Кожиците съставляват малка част от масата на зърната. Съдържанието на захари при физиологична зрелост е от 15,5 до 16,5%, а на титруеми киселини - около 6 г/л. Гроздето има много добра транспортабилност и запазва добре външния си вид и свежест. Предназначено е основно за консумация в прясно състояние, но може да се използва и за приготвяне на стафиди.