Пълна мистерия е какво точно е решил на днешното си заседание Централният епизоотичен съвет на заседание в Министерския съвет от прессъобщението, качено на страницата на министерството на земеделието. Нашите уважения към участниците в този съвет - вицепремиерът Томислав Дончев, министрите Владислав Горанов, Румен Порожанов и Емил Караниколов, директорът на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев, представители на МВР, министерствата на околната среда и водите, транспорта, здравеопазването и отбраната. Поканени са били да присъстват и представителите на асоциациите на свиневъдите д-р Румен Караманов и Димитър Димитров.
Всички те явно са взели важни и необходими за оцеляването на свиневъдния отрасъл решения, но от прессъобщението се разбира единствено това, че „ще се разработят мерки за стимулиране на регистрираните стопанства от типа „заден двор“, така че да бъдат усвоени свинете в 20-километровата зона около индустриалните ферми“. В какъв смисъл ще се „усвояват“ тези прасета обаче, това сигурно го знае само този, който е писал информацията, подадена към медиите.
Добре, че земеделският министър е обяснил, че „за стимулирането на регистрираните стопани имаме визия, но все още се правят разчети, като конкретният размер ще е ясен следващата сряда“. И че нямало да се стимулират незаконни животни.
Но дали стимулите ще се дават за това, че хората принудително ще колят свинете си, ако са в 20-километровата зона около големите свинекомплекси, или парите ще се дават при възникнало огнище, когато всички прасета трябва се унищожени и затова ще се компенсират само свинете с ушни марки, тук също оставаме в пълно неведение. Явно защото такава е медийната политика на ведомството – да се пускат някакви прессъобщения, които да се пействат без всякаква редакция от съответните медии. А драгият зрител и слушател да вярва, че държавните институции си вършат работата според парите, които заслужават да получават от данъкоплатеца.
Това, което все пак е важно да се знае за развитието на болестта африканска чума по свинете е, че заболяването не е опасно за хората, но води до огромни икономически загуби. В българските индустриални свинеферми се отглеждат над 400 000 животни на три оборота годишно или общо около 1,2 млн. прасета. Разпространението на африканската чума по свинете в съседна Румъния вече обхваща 1000 огнища и на евтаназия подлежат 300 000 животни. От вчера заболяването е констатирано и на белгийско-френската граница.