Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
11.09.2018 г.

Малините се нуждаят от есенно подхранване

Гпижи в градината
Малините се нуждаят от есенно подхранване

sinor

От своевременното и правилно есенно подхранване на малината зависи състоянието и в предстоящия период на покой, оцеляване, пролетно пробуждане и плододаване. Освен от подхранване,в този период  тя се нуждае и от редица други грижи – борба с плевелите, поливане, мулчиране и задължителна резитба. Малината е култура, която е взискателна към почвата, влажността и хранителните вещества и затова е важно как ще бъде подготвена за зимния период на покой.

През летния период тя се развива, цъфти, плодоноси, формира леторасти, което значително изтощава почвата. Затова, основна задача в този период е да се насити кореновата система и стъблата с необходимите хранителни вещества и микроелементи. Това ще позволи на растенията да възстановят силите си преди зимата, но ще им осигури и силен имунитет, който ще помогне да се справят с вредните насекоми, паразити, гъбички и болести, в период на активно развитие.

С какво да подхраним малините през есента?

Както повечето растения, в есенния период, малината се нуждае основно от два елемента – фосфор и калий. Азотното подхранване в този период е нежелателно, защото провокира движението на сокове и деление на клетките, което в крайна сметка ще предизвика появата на нови издънки от корените, а това от своя страна ще отслаби малиновите храсти, ще намали тяхната студоустойчивост и ще се появи риск от зимно измръзване. Към тези хранителни вещества се отнасят: свежият компост, компостният течен тор, птичият тор, свежият оборски тор и амониевата селитра.

Калий

Есенното подхранване на растенията им помага да се справят със силните студове. Механизмът на действие е следният – калият способства извеждането от клетките на излишната влага. Тази вода, която остава в растенията, придобива способността да замръзва само при много силни студове. Калиевото подхранване укрепва кореновата система, способства укрепването на младите леторасти. Калиевите торове, които са подходящи за подхранване на малините са: калиев хлорид, калиев сулфат, калимаг (калиев сулфат и магнезиев сулфат) и смесените микроторове.

Фосфор

Фосфорът е елемент, който ускорява приключването на вегетацията, помага за формирането на качествени пъпки, а като следствие обилен цъфтеж на малините през пролетта. Той формира и укрепва имунитета на растенията, а есенното му внасяне им помага да се справя с гъбичните и други заболявания, да се възстановят бързо след зимния покой. Подходящи за подхранване са калиевият монофосфат (съдържа калий и магнезий) и суперфосфат.

Подхранване с дървесна пепел

Прекрасна и безплатна алтернатива за есенно подхранване е дървесната пепел. Привържениците на органичното земеделие препоръчват в качеството на тор именно пепел, защото тя съдържа калий и фосфор в биодостъпен вид. Така корените поглъщат елементите напълно и ги усвояват добре.

Дървесната пепел е богата и на много други компоненти – бор, железни съединения, йод в биодостъпен вид, калций, магнезий, селен, цинкови съединения и флуор.

И още едно предимство на дървесната пепел – способства за разкисляване на почвата. Малината е култура, която не харесва киселите почви – развива се лошо и плододава много слабо. За есенно подхранване са необходими около два килограма за един квадратен метър. Разнася се и се заравя в земята с помощта на гребло или се окопава на дълбочина 5-8 сантиметра около корените и 10-15 сантиметра в междуредията.

Малините се нуждаят от есенно подхранване
20643
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Мнението на бранша
Между 50 и 100 на сто са измръзванията при ранните малини и ягоди
Рак на корените на малината - установяване и мерки
Очертава се и свиване на производството, включително в Сърбия и Полша
Търсенето на замразени малини намалява в световен мащаб
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини