Пиперът е култура, която е чувствителна към различни фактори – температура, осветеност, влажност, дълбочина на засаждане и др. Всички те оказват влияние върху развитието и качеството му. Често пъти се наблюдава наличие на дребни пукнатини, образуване на уродливи израстъци отвън или отвътре, силно изкривяване, изтъняване или удебеляване на стените и неестествена форма на плодовете. За всеки един от тези проблеми си има причина.
Микропукнатини по пипера
Причината за появата на малки пукнатини по повърхността на пипера е неравномерното му развитие. То възниква вследствие на различни изменения:
– Температурни и климатични колебания, които забавят и ускоряват развитието на плодовете /при съответно понижение или повишаване на температурата/.
– Неравномерен режим на поливане, който се изразява в пресушаване и последващо обилно поливане.
– Ненавременно отстраняване на част от плодове /достигане на техническа зрялост или образуване на голям брой завръзи/, което задържа тяхното развитие. След снемането им, останалите започват активно да нарастват.
Но тъй като образуването на микропукнатини не е болестно състояние, затова не се налага третиране.
Формиране на недоразвити плодове отвътре или отвън на чушката
Образуването на малки, недоразвити плодове в чушките е сравнително обичайна аномалия. Причините за нея могат да се дължат на физиологичен стрес, вируси, лошо опрашване на цветовете, попадане на цветен прашец от други видове и др.
От гледна точка на биологията чушката е фалшива 2-3 гнездова ягода. Тя се състои от разраснал се плодник, върху който се формират семена и околоплодник, заради който се отглежда културата. По природа той е самоопрашваща се култура, която има женски и мъжки органи. Но кръстосано опрашване не е изключено, когато те се намират на близко растояние. Попадането на цветен прашец от друг вид е една от възможните причини.
По-често недоразвитите плодчета, прикрепени към вътрешните преградки на плодовете, се образуват в резултат на нарушена обмяна на веществата. Такова отклонение е възможно на всеки етап на развитие. Причините могат да се дължат на нарушено подхранване, недостатъчна осветеност, резки колебания на температурата и влажността на въздуха, поражения от вируси и др.
Още една причина за образуване на вътрешни израстъци може да бъде продължителен цъфтеж при понижени температури. Тези израстъци могат да имат различна големина и форма. За да се намали вероятността от образуването им е необходимо да се спазват следните агротехнически изисквания - при оранжерийно отглеждане да се подържат оптимални температурни условия; своевременно разкисляване на почвата; да не се прекалява с внасянето на азотни вещества в почвата; регулярно поливане и недопускане на засушаване и преполиване; защита на растенията от вредители, явяващи се преносители на вируси.
И н тези случаи обаче пиперът с вътрешни или външни израстъци не променя вкусовите си качества.
Образуване на деформирани плодове
Деформирани чушки могат да се получат и на най-ранен етап от развитието на растенията. Тези плодове се развиват и израстват с тези отклонения, което е понятно. Много вероятно е голяма част от тях да опадат или да се разболеят, преди да са узрели.
За образуването на уродливи и деформирани плодове има няколко основни причини:
– ниски температури по време на формиране на цветовете;
– ниска влажност на въздуха в този период;
– недостатъчно количество хранителни вещества.
В резултат на това цветовете остават слаби, лошо се опрашват и формират непълноценни чушки. При по-нататъшното си развитие деформацията се увеличава, стените стават неравномерни, семена може да няма или са прекалено много.
Пиперът няма търговски вид, но повечето от тези отклонения не се отразяват на вкусовите му качества.