Сушата, която е налегнала Европа тази година, би могла да дове до недостиг на храна и финансови проблеми за европейците, пише The Weather Network. От месец май насам температурите на континента са трайно над средните за сезоните. Тази година Литовското правителство обяви извънредно положение за сушата, а Латвия го призна за природно бедствие на национално равнище.
От изданието Weather Network припомнят, че Норвегия, Ирландия и Дания са наложили водни ограничения. Цените на електроенергията се очаква да се повишат в Норвегия, Белгия и Нидерландия, поради голямата зависимост продукцията на водноелектрическите централи.
Реколтите в някой райони се справят добре въпреки сушата, докато други очевидно търпят загуби. Да припомним, че преди седмица стана ясно, че с 22 млн.т пада световният добив от пшеница заради слабите реколти в ЕС, Русия и Украйна. Благодарение на напояването, Белгия и Холандия са с леки загуби, докато Западна Беларус, Западна Полша и Чехия изпитват дефицит на влага.
Много европейски фермери се сблъскват с изключителни финансови загуби и които вероятно ще ги доведът до фалит. Леннарт Нилсон, фермер на едър рогат добитък в Швеция и съпредседател на Шведската асоциация на земеделските производители (SFA), заяви пред The Guardian, че личните му финансови загуби ще бъдат около 500 000 шведски крони (73 800 долара + канадски).
Повечето фермери сега работят на загуба, печелят по-малко, отколкото харчат, за да поддържат своите стопаства и да подкрепят семействата си твърдят от изданието.
Германската асоциация по преработка на плодове, зеленчуци и картофи излезе с изявление за прибирането на картофи, като заяви: "Поради продължаващата суша и топлина картофената реколта в Германия и Европа през тази година ще бъде значително по-ниска или по- през предходната година, както в количествено, така и в качествено състояние. "
Земеделските експерти от асоциацията очакват 25% намаление на приходите. Картофите, необходими за приготвянето на пържените картофи, които познаваме и обичаме, трябва да са доста големи и тези сухи условия не произвеждат достатъчно големи зеленчуци - поради нарастващата сухота и топлина отделните картофени растения са все по-натоварени и спират растежа на растенията казват експерти на асоцияцията.
Ако природните условия не се подобрят, ще бъде застрашен и европейския износ на зърнени храни, сено, пшеница и плодове. Всичко това ще рефлектира негативно на големи групи фермери.