Начало » Новини » Страната

182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми

ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
Синор.БГ / 27.06.2025 г.
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе 776 937 лв. (Седемстотин седемдесет и шест хиляди деветстотин тридесет и седем лв.) по банковите сметки на 182 земеделски стопани по Еко схемата за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми (Еко - ГТ) за Кампания 2024. Интервенцията е включена в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027. Равнищата на подпомагане за страната ни са одобрени в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/2115. Ставката на финансовата помощ е в размер на 420,50 лв. на ха. и е определена със заповед на министъра на земеделието и храните.

Право на подпомагане по Еко-ГТ имат земеделски производители, чиито стопанства са обградени от горски територии и/или попадат в територии на ловни стопанства, и/или са гранични на такива територии. Бенефициерите следва да прилагат в тях земеделска практика, предназначена за подобряване на биологичното разнообразие и изхранване по природосъобразен и естествен начин на дивите животни, при която:

засяват и отглеждат земеделски култури за изхранване на дивите животни, без да добиват продукция от тях;

отглеждат култури, благоприятни за изхранване на дивите животни, съгласно приложение № 16 към Наредба № 3 от 10.03.2023 г. Културите следва да се отглеждат с минимален срок за престой – до достигане на зрялост;

не извършват на териториите третирания с продукти за растителна защита;

не извършват обработки на почвената повърхност в периода на гнездене на птиците, който е от 1 април до 30 юли 2024 г.

Еко схемата има за цел да надгради условността във връзка с поддържането на непроизводствени площи в стопанството, които имат принос за биологичното разнообразие.

182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
7143
 

Последни материали
Виж
Допълнение на Постановление 44
С нови 21 ракетни площадки ще се попълнят „дупките“, откъдето падат градушки
По време на почивка
Земеделската комисия в парламента прие проектобюджета за 2026 г. за 10 минути
Фермерите от област Благоевград могат да подават заявления за оценка на щети от проливните дъждове до 12 декември
Фермерите предпочитат дълосрочна аренда
Полша подговя удължаване на забраната за продажба на държавна земя
На 11 и 12 декември
ОСП след 2027 г. и пазарът на мляко сред темите на Съвета на аграрните министри
Съвети
Стратификация на семената – как, кога и за кои култури да се прилага?
Свързани материали
Виж
Фермерите от област Благоевград могат да подават заявления за оценка на щети от проливните дъждове до 12 декември
ДФЗ
Изпратeни са писмата за биофермерство и агроекология, проверете в СЕУ!
Важно за инвестиционните проекти от Стратегическия план!
Фонд Земеделие планира да отпаднат проверките на място при СМР
Решения на Министерския съвет
Ново управленско звено и ключови промени в ДФ „Земеделие“
ДФЗ
Може да се подават онлайн фактури и дневници по екоинтервенциите за почвите и за пестене на пестициди
ДФЗ
До 12 декември ще се преведе обвързаната подкрепа за животновъдите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини