Седмица след протестите на овцевъдите пред Министерския съвет, когато премиерът Бойко Борисов оповести оставката на зам. министъра на земеделието Цветан Димитров, агроминистърът Румен Порожанов все още не е дал знак за кадровите промени, които ще предприеме по отношение на администрацията, пряко отговаряща за сектор „Животновъдство“.
Досега се разбра, че 20 от големите браншови организации в земеделието са против готвеното отстраняване на шефа на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели“ Георги Праматаров, също препоръчано от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) при протестите миналата седмица. Срещу това остро реагираха не само растениевъдите, а и други 20 животновъдни организации, които не подкрепиха НОКА.
Само да припомним, че на 18 юли представители на 20 от големите представителни организации в земеделието проведоха първата си среща за обсъждане на бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП), на която е присъствал и Георги Праматаров. Пред Синор.БГ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов обясни, че земеделската общност високо цени професионални качества на Праматаров и затова те застават в негова защита.
„Случаят с протестите от страна само на една животновъдна организация, която дори не е подкрепена от други 20 браншови структури, ясно показва необходимостта от създаване на Закон за браншовите организации в земеделието, който да отсее представителните структури“, посочи още председателят на НАЗ.
Дали министерството на земеделието ще проведе нов консултативен съвет по животновъдство, на който да се чуят всички страни, защото очевидно противоречията в самия сектор не са изгладени, предстои да видим. Колкото до закон за браншовите организации, тази тема винаги остава да виси във въздуха след всеки скандал, възникнал в областта на агросектора.
След като в продължение на десетина дни кризата с чумата държа вниманието на цяла България, без нито една политическа партия да признае личната си вина за социалните проблеми и обезлюдяването на пограничните райони през последните 20 и повече години, очевидно е, че вътрешното разделение между фермерите няма да бъде заличено.
На този фон е обяснимо и мълчанието от страна на агроведомството по отношение на критиките на НОКА за 10-годишното бездействие, свързано с подпомагането на дребните животновъди.