Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.07.2018 г.

Време е за засяване на пекинско зеле

Време е за засяване на пекинско зеле

У нас е по-популярно като китайско зеле, но всъщност това, което се среща по-често на пазара е пекинско зеле. Двете разновидности на този азиатски зеленчук са Brassica pekinensis /пекинско зеле/ и Brassica chinensis /китайско зеле/. Отглеждат се като ранни и като късни култури, но за нашите климатични условия подходящо е есенното отглеждане. Пролетното може да се отглежда оранжерийно, защото засадени на открито растенията стрелкуват и дават цветоноси.   
У нас могат да се отглеждат и двата вида, но когато става дума за съхранение през зимата, то това е пекинското зеле. То има по-светлозелени листа, в различна степен окосмени и гъста, изправена розетка, която свива зелка – може да бъде заоблена или удължена. Китайското зеле също образува изправена розетка, но значително по-малка, не свива зелка, а листата са сивозелени и неокосмени. Предназначено е за консумация в сурово състояние. Не може да се съхранява продължително.

Време за засяване
За нашата страна най-подходящото време за засяване на пекинско зеле е края на юли и началото на август. Тези срокове се определят поради високата светлочувствителност на зеленчуковата култура. При излишък на осветеност – когато продължителността на деня е повече от 12 часа  се получава стрелкуване и образуване на цветоноси. При късната сеитба,  когато нарастването и развитието на растенията настъпват в сравнително къс ден, цялата енергия е насочена към образуване на глави.

Начин на отглеждане
Пекинското зеле може да се отглежда чрез директна сеитба и чрез отглеждане на разсад.
При директната сеитба почвата се обработва предварително, наторява се и семената се засяват на дълбочина 1-2 сантиметра, поръсват се с пръст и се поливат обилно. Семената се засяват на растояние 30-40 сантиметра, като във всяко легло се поставя по 2-3 семена. След поникване и оформяне на растенията се оставя само едно. Отлични резултати се получават ако се  отглежда на повдигнати лехи /хребети/.
Пекинското зеле има много чувствителна коренова система и отглеждането на разсад се отличава от обикновеното зеле. При отглеждане чрез разсад е препоръчително да се използват тофени таблетки или индивидуални обеми, в които се засяват по 2-3 семена, а след поникване и оформяне се остава едно растение. Поникването и развитието на разсада става за 25-30 дни. Пренасянето на постоянно място става след образуване на 4-5 истински листа. Засаждат се по схема  – 50 см в междуредията и 30 см между растенията. Може да се засадят и по-гъсто, но трябва да се има предвид, че ще се образуват по-малки глави.

Предшественици
Добри предшественици са бобовите, картофи, краствици, моркови, лук, чесън, зърнени култури.
Добри резултати дава след отглеждане на сидерати – люцерна, глушина синап.

Изисквания към почвата
Преди засаждане почвата се прекопава, дезинфекцира с калиев перманганат /ако е необходимо/ и се внася компост. При засаждане във всяко легло може да се постави по една лъжица дървесна пепел, която ще послужи за допълнително подхранване и ще предпази растенията от някои вредители. Ако почвата е много бедна, може да се подхрани допълнително, като се внесат преди засаждане по една лъжица суперфосфат, амониева селитра и калиева селитра на квадратен метър. 
Пекинското зеле се отличава с натрупване на нитрати и затова допълнително наторяване по време на вегетативния период не е желателно.

Грижи за пекинското зеле
Оптималната температура за отглеждане е 20-25 градуса. Ако се отглежда при по- топли климатични условия, трябва да се подбират сортове, които са устойчиви на стрелкуване.
Като всички зелеви култури и пекинското зеле се нуждае от обилно поливане. Плитката коренова система не позволява да се извлича влага от по-дълбоките слоеве. При много сухо време трябва да се полива ежедневно, като се препоръчва да става чрез пръскане или дъждуване.
Прекомерното и неравномерно поливане води до напукване.

Вредители и болести
Пекинското зеле най-често се атакува от кръстоцветната муха и кръстоцветната бълха, зелевата пеперуда и охлюви.
Главите боледуват от бактериално гниене и гуша. Използването на химически препарати е допустимо само в екстремни случаи и не по-късно от месец преди прибиране на реколтата. Разрешени са Децис, Актара, Карате

 

Време е за засяване на пекинско зеле
26244
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Домакин е Институтът по аграрна икономика
Китайско-български симпозиум за съживяване на селските райони 2023
Поливате го без да опръсквате листата, ще загният
Китайското зеле расте сред прохлада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини