Водещите руски аналитични агенции SovEcon и IKAR в края на миналата седмица са намалили прогнозите си за зърнените храни в Русия поради студеното и дъждовно време в основните райони за производство на пролетна пшеница в Сибир и на Урал.
Reutes коментира, че Русия, която е една от най-големите износители на пшеница в света и важен производител на ечемик и царевица през 2017 г., благодарение на благоприятното време ожъна рекордна зърнена реколта от около 135 млн. тона, в това число 84-85 млн.т пшеница.
Ситуацията през новия сезон 2018 г. изглежда доста по-различно.
SovEcon в събота е редуцирал прогнозата си за производството на зърно в Русия през 2018 г. до 119,6 млн. т в сравнение с 126,2 млн. тона, очаквани само преди един месец. Перспективата за добив от пшеница е влошена с 3,9 млн. т, до 73,1 млн.т.
Заради крайно неблагоприятните агрометеолорогични условия прогнозата за добив от пролетна пшеница е намалена от 22,2 млн.т на 19,1 млн.т (24,0 млн.т – 2017/18 г., пo данни на IGC).
Институтът за конюнктура на аграрните пазари (ИКАР- Москва ) в петък сведе прогнозата си за производството на зърно във федерацията до 114,7 млн.т в сравнение с 117 млн.т, очаквани преди. Оценката за добива от пшеница е редуцирана с 2 млн.т – до 71,5 млн.т, а това е с 13,4 млн.т по-малко, в сравнение с миналогодишния резултат.
Министърът на селското стопанство на Руската федерация акцентира обаче, че въпреки значимия спад в производството спрямо рекордните показатели на 2017г. страната до голяма степен ще запази високия си експортен потенциал благодарение на големите преходни запаси. Освен това според него трябва да се има предвид и фактът, че Русия обичайно изнася основните количества зърно от земеделските райони около Черно и Азовско море, далече от Сибир и Урал. (Източник - Reuters Reporting by Polina Devitt).