Начало » Важно за фермера » Животновъдство
14.05.2018 г.

Сделки за 75 хиляди лева са сключени на Събора на овцевъдите

Изложение
Сделки за 75 хиляди лева са сключени на Събора на овцевъдите

Снимка: Национална овцевъдна и козевъдна асоциация

Сделки за над 75 хиляди лева бяха сключени на аукциона за чистопородни овце и кози, проведен по време на традиционния годишен Събор на овцевъдите край Петропавловската крепост до Лясковец, съобщиха организаторите. По време на търга са продадени 100 агнета за разплод, 40 мъжки разплодници и над 30 други животни за разплод. Националната овцевъдна и козевъдна асоциация договори и износ на разплодни овце и кози за Македония.

Сред големите атракции на събора бяха изложенията на различни породи овце, кози,  пастирски кучета, коне и различните фермерски състезания. За първи път в надпреварата по ръчна стрижба с овчарска ножица се включи жена. Това бе Василена Георгиева от Нови пазар, която се конкурираше и с баща си Георги Кръстев . Василена се класира в челната тройка на стрижбата и получи специална поощрителна награда.

Над 130 хиляди души събра Седмият Националния събор на овцевъдите в България, което се проведе от 11 до 13 май.

На събора дойдоха хиляди фермери и посетители от цялата страна, както и много от постоянно живеещите в страната чужденци. Във формата се включиха и  представители на браншови организации от Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Германия, Дания, Израел, Испания, Италия, Литва, Латвия, Македония, Молдова,  Румъния, Сърбия, Чехия и Финландия. На кръгла маса те дискутираха предизвикателствата пред младите овцевъди и козевъди и пред младите потребители и очертаха общи действия за стимулиране на отрасъла на общоевропейско ниво.

Насърчаването на потреблението на овчи и кози продукти и производството им от български суровини бе във фокуса на тазгодишния събор на овцевъдите, който премина под мотото „Българските храни от български суровини“. Затова и най-интересна за посетителите бе зоната за директни продажби, където 30  животновъди от цялата страна, преработващи собствено мляко, предлагаха свои продукти от овче и козе мляко.

В надпреварата за ръчно доене на овце участваха 23-ма фермери, от които 9 млади дами. За първи път в това съревнование имаше и деца. 9-годишната Румяна Руменова от Бургас и 10-годишния Александър Куцаров показаха завидени за възрастта им хъс и умения.

Организирани бяха исъстезания по теглене на товари от коне-тежковози, по ръчно обезкостяване на агнета, различни кулинарни атракции, нестинари, хоротеки и различни концерти забавляваха посетителите през трите дни на събора. 

60 майстори се включиха в занаятчийското изложение, а над 2000 изпълнители се изявиха на сцените на Националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“.

Край Петропавловския манастир имаше музейни експозиции, изложение на селскостопанска техника и оборудване, фотографски изложби и още много забавления. 

Националният събор на овцевъдите в България се провежда ежегодно от 2011 година и е най-големият животновъден форум в страната. Събитието се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКАБ), със съдействието на Министерството на земеделието, храните и  горите на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

Сделки за 75 хиляди лева са сключени на Събора на овцевъдите
23005
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини