Ако досега изискването за междинните култури беше да са налични на полето 8 поредни седмици след прибирането на реколтата, с последните промени в наредбата за прилагане на схемите за директните плащания е решено тези култури задължително да са на полето в периода от първи октомври до 1 декември в годината на кандидатстване. Това съобщиха от асоциацията на зърнопроизводителите по повод новите предложения за поправки в наредбата, които трябва да влязат в сила за кампания 2018 г.
Само да припомним, че междинни култури са смески от житни култури и нежитни култури със слята повърхност, които се отглеждат между две основни култури след прибиране на предшестващата основна култура и преди сеитбата на следващата основна култура.
Не са площи с междинни култури или зелена покривка терените, които са засети със зимни култури за получаване на реколта или използване за паша.
Както и досега междинните култури не следва да са налични на полето след 15 април на годината, следваща годината на кандидатстване. Освен лимеца, пшеницата, ръжта, просото, метлата и др. житни култури сред междинните насаждения влизат още звезданът, грахът, лещата, фасулът, нахутът и др.
За предстоящата кампания има промяна и в терените, които се смятат като особености на ландшафта. Както и досега в тази графа влизат живи плетове или обрасли с дървесна растителност ивици с широчина до 10 м и дървета в редица с корона с диаметър не по-малък от 4 м, чието разстояние между короните не надхвърля 5 м;
Промяната е по отношение на дърветата в група. Те отпадат от особеностите на ландшафта и вместо тях влизат полските горички (дървета в група), които за целите на ЕНП се изчисляват с размер до 0,3 хa. В особености на ландшафта остават и синорите (полски граници) с широчина между 1 и 20 м, върху които не се произвежда земеделска продукция.
Промяна има и по отношение на площите с памук, като фермерите се задължават да са прибрали реколтата до 30 ноември в годината на кандидатстване.