Европейският съюз за търговия с месо и добитък си припомни как се отрази забраната за внос, наложена от Русия на производителите на селскостопанска продукция и храни от държавите-членки на ЕС, и изрази опасения ситуацията да не се повтори и при напускането на Великобритания, съобщи електронното издание Topagrar.
Ако Великобритания напусне Европейския съюз на 29 март 2019 г. без каквото и да било търговско споразумение, месният бранш и от двете страни е заплашен от „катастрофа с последици, по-лоши от руското ембарго”, заяви президентът на съюза Филип Бореманс, позовавайки се на поръчано от организацията изследване, извършено от консултантската компания Red Flag. Резултатите от изследването „потвърдиха най-лошите ни опасения”, подчерта Бореманс. Ако събитията се развият според най-лошия сценарий, трябва да се очаква повишаване на цените на месото заради митническите такси, които ще влязат в действие най-малко заради правилата на Световната търговска организация. В крайна сметка според изчисленията на анализаторите това ще доведе до спад на износа на говеждо от ЕС за Великобритания с 84%, на свинско – с 48% и на овче месо със 76%.
Авторите на изследването изтъкват, че „ценовият шок” би довел до свиване на производството на говеждо в ЕС с 2,4 млрд. евро през първата година след напускането на Великобритания, а на свинско – с 2,3 млрд. евро. Удар ще понесат не само основните доставчици на британския пазар, а европейският пазар като цяло. В крайна сметка може да се очакват загуби на 32 хил. работни места във веригата за производство и търговия с месо, особено в селските райони на ЕС.
Британският износ на месо за ЕС също ще се свие, като това ще доведе до излишък на месо на местния пазар и до понижаване на цените на говеждото с 9% и на свинското – със 7,5% в краткосрочен план.