Американските фермери се намират в среда на най-лошия икономически спад от 30-40 години насам, констатира Роб Ларев, старши вицепрезидент на Националния фермерски съюз на САЩ (NFU). Според разчетите на NFU американските фермери получават едва 11,4 цента от всеки долар похарчен от потребителите за продуктите необходими за празничната вечеря в Деня на благодарността. В същото време над 80 на сто от парите, които всеки потребител плаща за храна отиват за покриване на разходите по маркетинга, преработката, търговията на едро, дистрибуцията и търговията на дребно.
Производителите на пуйки - основното ястие на празничната трапеза в Деня на благодарността, печелят едва по 5 цента от паунд (0,45 кг) пуешко месо реализиран в търговската мрежа, при положение ,че цената му на дребно възлиза на $1,69. Печалбата на производителите на пшеница от продажбата на 12 празнични хлебчета достига едва 6 цента и то при положение, че тези традиционни изделия се продават в търговската мрежа средно по $3,49.
В Щатите стана традиция подобни сравнения да се правят именно в Деня на Благодарността, тъй като по своята същност, това е празник, изразяващ благодарността на хората за плодородната жътва и нещата, които са придобили през годината.
"По време на празника е важно за всички да отделим време, за да признаем и да благодарим на фермерите, които осигуряват ястия за наша трапеза… Ако не живеете във ферма и не работите в селското стопанство, вероятно на вас е много трудно да осъзнавате огромната разлика между цената, която плащате за храната в магазина, и цените, които земеделските стопани получават за тези продукти.
Доходите на американските фермери и на собствениците на ранчо са спаднали драстично. Ние сме в средата на най-лошия икономически спад в земеделието от 30-40 години насам,” каза Роб Ларев. NFU WASHINGTON November 21, 2017